Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Passeriformes, Hirundinidae
Česká jména: vlaštovka šedobřichá
Anglická jména: Welcome swallow
Rozšíření: Areál druhu se nachází v jihovýchodní a jihozápadní Austrálii, také na Novém Zélandu.
Jsou rozlišovány dva poddruhy. Nominátní se vyskytuje ve východním Queenslandu, v Novém Jižním Walesu, Victorii, v Jižní Austrálii, na Tasmánii a na Novém Zélandu. Poddruh Hirundo neoxena subsp. carteri je přítomen v Západní Austrálii. Je stěhovavý, mimo období rozmnožování navštěvuje severní části kontinentu, Novou Guineu a Novou Kaledonii.
Způsob života: Obývá celou řadu biotopů kromě hustých lesů a pouští. Žije nedaleko vodních zdrojů, řek a jejich ústí, jezer, rybníků a nádrží v zemědělské krajině. Živí se širokou škálou hmyzu. Na konci podzimu, kdy je hmyz vzácný, shání potravu v noci poblíž veřejného osvětlení.
Hnízdí v blízkosti domů, v pobřežních jeskyních a na útesech většinou v izolovaných párech. Může utvářet i volné kolonie, ve kterých jsou hnízda umístěna méně než metr od sebe. Pár se několik let po sobě vrací na stejné místo rozmnožování a oba partneři staví miskovité hnízdo postavené z kuliček bahna zpevněného úlomky stébel a kořínky, vystlané peřím. Je připevněné ke svislé ploše poblíž výběžku na zdi na verandách, pod střechami, pod mosty nebo je přilepené na stěně jeskyně či v důlní štole. Samice snáší 3–5 vajec, která inkubuje většinou sama po dobu 14–18 dní. Někdy sedí i samec po velmi krátkou dobu. Mláďata jsou altriciální, holá, slepá a v hnízdě zůstávají 18–23 dnů. Krmí je oba rodiče, příležitostně mláďata z prvního chovu pomáhají při krmení druhé snůšky. Mimo období rozmnožování vytváří velká hejna.
Popis: Středně velká vlaštovka, dosahuje délky 17 cm a hmotnosti 12–17 g. Vrchní část těla od temena hlavy přes hřbet, křídla až po ocas je modročerná. Zobák je černý, duhovka oka je tmavě hnědá. Čelo, brada a hrdlo jsou jasně červenohnědé, horní část hrudi je mírně světlejší. Spodní část hrudi a břicho jsou šedobíle zbarvené. Křídla jsou matná černohnědá. Boky a spodní část křídla jsou šedobílé s hnědým nádechem. Spodní část ocasu je šedohnědá, s tmavým pásem, světlými špičkami a okraji. Silně rozeklaný ocas je černohnědý. Nohy jsou tmavě černohnědé. Obě pohlaví jsou stejně zbarvená, samec je o něco větší s výrazně rozeklanějším ocasem.
U nezralých jedinců je opeření hnědší a matnější. Červenohnědé oblasti jsou světlejší a méně kontrastují se zbytkem opeření. Čelo je sotva kaštanové a horní část hrudi je matně bílá.
Fotografováno ve dnech 2. 11. 2023 (Austrálie, Victoria, Grampians National Park, Mackenzie Falls) a 4. 12. 2023 (Tasmania, Launceston).