Syn.: Artocarpus ponga Dennst., Hoppea wightiana Wall.
Čeleď: Dipterocarpaceae – dvojkřídláčovité
Rozšíření: Roste na úpatích a v nižších polohách Západního Ghátu v jihozápadní Indii ve svazových státech Maháráštra, Goa, Karnátaka, Kérala a Tamil Nadu.
Ekologie: Podúrovňová dřevina v tropických stálezelených lesích v nížinách a pahorkatinách, zejména podél vodních toků. Vystupuje do nadmořské výšky 900 m.
Popis: Stálezelený aromatický strom, dorůstá výšky 30–40 m a průměru kmene až 2,5 m; borka je hladká, tmavá, odlupuje se ve větších plátech; větvičky jsou v mládí tence světle chlupaté, později olysávají. Listy jsou střídavé; řapík je 1,3–1,5 cm dlouhý, bělavě plstnatý; čepel je vejčitá, podlouhlá až obkopinatá, 10–20 cm dlouhá a 4–8 cm široká, se 7–12 páry zakřivených žilek druhého řádu, na líci lysá, na rubu na žilkách někdy chlupatá, na bázi uťatá až mělce srdčitá, celokrajná, na vrcholu tupá až špičatá; palisty jsou drobné, čárkovité, opadavé. Květenství je lysá úžlabní lata; květy jsou velmi krátce stopkaté, 5četné; kalich je na bázi téměř volný, lysý, cípy jsou vejčité, lysé, dva vnější jsou za plodu zveličené; korunní lístky jsou kopinaté až srpovité, 5–8 mm dlouhé, bělavé; tyčinek je 10 nebo 15; semeník je 3pouzdrý, volný, chlupatý. Plodem je vejcovitá nažka mezi 2 prodlouženými, 5–7 cm dlouhými, lysými, na vrcholu zaokrouhlenými křídly (zveličenými kališními lístky).
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu IUCN (2019) je zařazen mezi ohrožené druhy (EN – endangered). Důvodem je především pokračující snižování počtu dospělých plodných jedinců.
Poznámka: Do rodu se nyní (2019) řadí 110 druhů, rozšířených od Srí Lanky po Novou Guineu; jen v Indii jich roste celkem 11. John Hope (1725–86), po němž získal jméno, byl skotský lékař a botanik, jeden z prvních propagátorů Linnéova systému.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 28. 1. 2019 (Indie, Kérala, Alappuzha, Mararikulam).