Syn.: Sedum ewersii Ledeb., Sedum gerardianum Wall., Sedum azureum Royle, Sedum rubrum Royle, Sedum altaicum Stephani ex Fröd., Sedum pakistanicum Sarwar, Sedum schrotium hort.
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Druh západosibiřských a středoasijských vysokohorských masívů, rozšířený z Afghánistánu do Tibetu, Sin-ťiangu a odtud dále na sever do Mongolska, Kazachstánu, Kyrgyzstánu a altajské Sibiře.
Ekologie: Roste na kamenitých svazích, v trhlinách skal, velmi často v asociacích svazů Sedion hybridi a Thalictrion foetidi (středoasijské stepi třídy Cleistogenetea squarrosae), v nadmořských výškách od 1800 do 3200 m (v indickém Himálaji údajně až k 4000 m). Chamaefyt s listy na podzim opadávajícími – na lodyhách přečkávají terminální pupeny, rozvíjející se obvykle až v květnu. Kvete v srpnu a září.
Popis: Vytrvalá bylina s vystoupavými, v nodech kořenujícími, vstřícně olistěnými, purpurově hnědými, nanejvýš čtvrt metru vysokými lodyhami, po desítkách vyrůstajícími z nadzemních dřevnatějících oddenků. Masité listy jsou přisedlé až zlehka srdčitě objímavé, široce vejčité, celokrajné, lysé, sivozelené. Početné pětičetné květy ve stěsnaných terminálních vrcholících mají krátké, masité a sotva patrně žláznaté kališní lístky a růžově purpurové, vejčitě kopinaté lístky korunní, tyčinky s temně purpurovými prašníky na nitkách v délce petalů a nesrostlé růžové pestíky, dozrávající ve vzpřímené měchýřky s drobnými hnědými semeny.
Poznámka: Ve skalkách tu a tam pěstovaný rozchodníkovec, uvedený do evropských zahrad roku 1829 – více je rozšířen ve stěsnaně rostoucím kultivaru ‘Homophyllum’, uvedeném nejspíš už roku 1872 tottenhamskými školkami chybně pod jménem Sedum cyaneum (takto je nicméně v zahradách označován dodnes). Skutečné Hylotelephium cyaneum má úzce a tupě kopinaté, červeně tečkované, spirálně seřazené listy a šeříkově modré květy, v kultivaci ale málo kvete a z běžných nabídek trvalkových školek je nedostupné.
Fotografováno ve dnech 10. 9. 2009 (Kyrgyzstán, Yssyk-Ata, 2060 m) a 4. 7. 2019 (cv. ‘Homophyllum’ – Česko, Brno, Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity, rostliny v kultivaci)