Syn.: Crucifera umbellata E. H. L. Krause, Iberis amoena Jord., Iberis coronaria D. Don, Iberis corymbosa Moench, Iberis hortensis Jord., Iberis pulchra Salisb., Iberis roseopurpurea Sagorski, Iberis visianii Degen, Thlaspi coronarium Bailly, Thlaspi coronatum Bailly, Thlaspi formosum Bailly, Thlaspi umbellatum Stev. ex DC.
Česká jména: iberka okoličnatá (Kubát 2002)
Slovenská jména: iberka okolíkatá (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Iberis umbellata
Rozšíření: Mediteránní druh, původní zřejmě jen v jihovýchodní Francii, v Itálii a na východním pobřeží Jadranu od Terstu až po Albánii. Místy se pěstuje jako okrasná letnička a může zplaňovat.
Ekologie: Součást vegetace výslunných travnatých, křovinatých a kamenitých svahů, také roste na pasekách a v úhorech. Vystupuje do nadmořské výšky 1300 m.
Iberis umbellata
Popis: Jednoletá lysá bylina s přímými, 20–50 cm vysokými lodyhami, nahoře často chocholičnatě větvenými. Listy jsou čárkovitě kopinaté, 1,5–2,5 cm dlouhé a 1–2 cm široké, téměř celokrajné, zašpičatělé. Květenství je husté, i za plodu okolíkovité, asi 2 cm v průměru; kališní lístky jsou asi 2 mm dlouhé; korunní lístky jsou asi 5 mm dlouhé, růžové až červenavé, na vrcholu zaokrouhlené; tyčinek je 6; blizna je hlavatá. Plody jsou v obrysu vejčité šešulky 0,5–1 cm dlouhé, od báze široce křídlaté, křídla jsou trojúhelníkovitá, zašpičatělá, přímá, s hlubokým špičatým výkrojem.
Iberis umbellata
Iberis umbellata
Iberis umbellata
Fotografovali Veronika Kalníková a Vít Grulich, dne 15. 5. 2016 (Černá Hora, Kotor).