Biologická klasifikace: Animalia, Reptilia, Squamata, Agamidae
Syn.: Amphibolurus branchialis De Vis, 1884; Amphibolurus heterurus Peters, 1866; Amphibolurus maculiferus Girard, 1857; Istiurus lesueurii (Gray, 1831); Lophura lesueurii Gray, 1831; Physignathus lesueurii (Gray, 1831)
Česká jména: agama vodní
Anglická jména: Eastern water dragon
Rozšíření: Endemický druh Austrálie. Vyskytuje se v oblasti od Gippslandu ve Victorii podél východního pobřeží přes Nový Jižní Wales až po queenslandský poloostrov Cape York. Izolované introdukované populace se nacházejí v okolí Adelaide v Jižní Austrálii a v okolí Melbourne.
Jsou rozpoznány dva poddruhy. Nominátní poddruh se vyskytuje podél východního pobřeží Austrálie od Cooktownu na severu až po jižní pobřeží Nového Jižního Walesu, přibližně v Kangaroo Valley. Intellagama lesueurii subsp. howittii se vyskytuje od Gippslandu ve Victorii a táhne se na sever k Shoalhaven River v Novém Jižním Walesu.
Způsob života: Obývá biotopy na březích vodních toků, od tropického deštného lesa na severu až po horské potoky na jihu. Výborně plave a potápí se. Hledá potravu na souši i ve vodě.
Živí se hmyzem a jeho larvami, měkkýši, korýši, drobnými suchozemskými obratlovci, ovocem a bobulemi. Mláďata jsou hmyzožravá, postupně se stávají všežravými, nakonec rostlinná strava tvoří téměř polovinu jídelníčku dospělé agamy.
Aktivní je od září do června. Během zimních měsíců se schovává v norách, mezi balvany a padlými kmeny, jeho metabolismus se zpomalí a přechází do stavu brumace (spánku podobného hibernaci), dokud nepřijde jaro. Během jara a léta se ve dne vyhřívá na březích řek na kamenech nebo lenoší na větvích převislých nad vodní hladinou. Při vyrušení skočí z balvanu nebo větve do vody, nebo zaleze do krytu. Může zůstat také zcela nehybný a spoléhat se na své matně šedé zbarvení splývající s okolím. Mladí jednotlivci jsou ostražitější než dospělí. Snáší nižší teploty než ostatní ještěři, v horkých dnech zůstává ve vodě nebo ve stínu. Noci tráví v dutinách a mezerách mezi kameny.
Je společenský a teritoriální, žije ve skupinách, které se obvykle skládají z několika samic, mláďat různého věku a dominantního samce, který brání území před ostatními rivaly. Komunikuje prostřednictvím různých signálů, včetně houpání hlavou.
Doba rozmnožování je závislá na geografické poloze. Stejně velcí samci mezi sebou bojují o samici zastrašováním, kousáním a škrábáním na bocích a krku. Připravenost samce k páření se projevuje kontrastnějším zbarvením na hrudi a na hlavě. Samice začíná kopat zkušební nory v písčité půdě tři dny před snůškou. Velikost snůšky se pohybuje od 6 do 18 vajec. Po nakladení zasype komůrku zeminou a zakryje ji vegetací. Vejce se inkubují 67–80 dnů a pohlaví mláďat je závislé na teplotě v hnízdišti. Vylíhlá mláďata zůstávají ještě nějakou dobu poblíž nory. Nejrychleji rostou v prvním roce života. Samec pohlavně dospívá přibližně ve věku 5 let, samice asi ve 4 letech. Dožívá se 15 až 20 let.
Mezi přirozené predátory patří bojga hnědá (Boiga regularis), která je loví v době spánku ve větvích stromů, také smrtonoš zmijí (Acanthophis antarcticus), pakobra diamantová (Austrelaps superbus) a pakobra červenobřichá (Pseudechis porphyriacus). Někdy se stávají obětí kanibalismu.
Popis: Velký šedý až šedohnědý ještěr z čeledi agamovitých, dosahuje délky 60–92 cm, z toho dvě třetiny připadají na ocas. Samec je výrazně větší. Čelisti jsou velké a ucho je odkryté, duhovka oka je žlutavá. Tmavý pruh se táhne vodorovně od oka dozadu přes bubínek až k zátylku. Ostnatý hřeben na šíji pokračuje po celé délce těla až k ocasu. Zvětšené ostnaté šupiny jsou i mezi pravidelnými kýlovitými šupinami. Olivově zelený až hnědý hřbet a ocas jsou bočně stlačené. Černá síťová kresba na těle se na ocase mění v příčné proužky. Spodní část těla je žlutohnědá, u dospělých samců je hruď a horní část břicha cihlově červená. Robustní černé končetiny se skvrnami a šedými pruhy jsou silné s dlouhými prsty na zadních nohou. Ocas je lámavý, může dorůstat.
U poddruhu Intellagama lesueurii subsp. howittii jsou ostnaté šupiny menší, hřbet je olivově zelený až hnědý s příčnými černými pruhy. Tmavý pruh od oka k uchu chybí. U dospělého samce je tmavě modrozelená hruď. Kolem krku a hrdla jsou žluté a modré pruhy.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje agamu vodní z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). Je chráněn mezinárodní obchodní úmluvou CITES, je uveden v příloze III. Divoké exempláře nelze sbírat z volné přírody a ve většině států a území je k chovu v zajetí vyžadováno povolení.
Poznámka: Charles-Alexandre Lesueur (1778–1846), po němž byl druh pojmenován, byl francouzský badatel, výtvarník a přírodovědec.
Fotografováno ve dnech 15. a 16. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Sydney, Royal Botanic Garden a Blue Mountains National Park, Grand Canyon).