Syn.: Kunzea ericoides var. microflora (G. Simpson) W. Harris, Leptospermum ericoides var. microflorum G. Simpson
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Rozšíření: Endemit novozélandského Severního ostrova, vyskytuje se v jeho centrální části, ve vulkanické zóně Taupo – zhruba od obce Kawerau na severu po jezero Taupo na jihu.
Ekologie: Roste na aktivních geotermálních polích, nezřídka v bezprostřední blízkosti termálních vývěrů, kde může povrchová teplota náhle vystoupat až na 90 °C, takže výskyt jiné vegetace je na těchto stanovištích významně omezen. Objevuje se však i na okolních chladnějších stanovištích, kde jej už doprovázejí například druhy Leptospermum scoparium, Knightia excelsa, Leptecophylla juniperina, Pterophylla racemosa aj. Stoupá až do nadmořské výšky okolo 580 m. Kvete od srpna do března.
Popis: Plazivý či poléhavý keř, bohatě větvený, anebo také malý strom dosahující výšky až okolo 6(–8) m, pak tedy s korunou široce rozložitou, větvemi často obloukovitě zahnutými až svěšenými a borkou šedohnědou až hnědou. Listy jsou dvoutvaré, juvenilní úzce kopinaté, 0,9–3(–4,5) mm dlouhé, červenozelené nebo světle zelené, starší listy jsou obkopinaté až obvejčité, 4–10 mm dlouhé a 1,3–2,8 mm široké, zelené nebo načervenalé, po okraji řídce chlupaté, na vrcholu tupé. Květenství je (1–)6(–10)květé, vyrůstá na brachyblastech až 15 mm dlouhých, květy dosahují v průměru 3,3–9 mm, češule je zhruba 2,5(–3,3) mm dlouhá, tmavě zelená až načervenalá, kališní cípy jsou rovné, vejčité, 0,4–0,8 mm dlouhé, korunních lístků je 5(–6), jsou skoro okrouhlé, 1–2 mm dlouhé, bílé nebo narůžovělé, tyčinek je 10–24(–32), nitky jsou bílé nebo u báze narůžovělé, čnělka je 2–3,6 mm dlouhá. Plody jsou zhruba 2,3 mm dlouhé tobolky, šedé až světle hnědé.
Poznámka: Gustav Kunze (1793–1851), podle nějž byl rod Kunzea pojmenován, byl německý přírodovědec. K rodu je v současnosti započítáváno 63 druhů, které se vyskytují na Novém Zélandu a v Austrálii (POWO 2024).
Kunzea tenuicaulis patří do komplexu druhu Kunzea ericoides, k němuž je na Novém Zélandu řazeno deset druhů.
Fotografováno dne 12. 12. 2011 (Nový Zéland, Severní ostrov, Rotorua, Wai-O-Tapu).