V návaznosti na předchozí příspěvky o květeně českých poštovních známek (díl 1, díl 2) uplynulo několik edičních období (roků), které opět přinesly nové poštovní známky s vyobrazenými rostlinami. Přestože v předcházejícím příspěvku bylo uvedeno, že v roce 2010 se dle edičního plánu České pošty nechystají žádné známky s botanickým tématem, opak se stal pravdou. Jak vidno, plány nejsou závazné, v tomto případě k našemu zájmu a radosti. Pojďme se tedy podívat do světa české botanické filatelie roku 2010, 2011 a 2012.
V roce 2010 byly vydány 3 známky ze série Krása květů ve výtvarném návrhu Anny Khunové, a to sasanka v nominální hodnotě 4 Kč, tulipán v nominále 30 Kč a kosatec v nominále 25 Kč.
Dále byl vydán soutisk známek navazující na předešlá témata ochrany přírody, tentokrát vázaný na území Biosférické rezervace Dolní Morava. Ta je tak již pátou vyobrazenou oblastí UNESCO – oblast vymezená pod záštitou UNESCO na území ČR pro ochranu přírodě blízkého prostředí. Nominální hodnota soutisku je 54 Kč a jeho výtvarné ztvárnění opět náleží Libuši a Jaromíru Knotkovým. Vyobrazena je biota Pavlovských vrchů a na jednotlivých známkách je koniklec velkokvětý (Pulsatilla grandis) spolu s ještěrkou zelenou v hodnotě 14 Kč, kosatec pestrý (Iris variegata) spolu s kobylkou ságou v hodnotě 12 Kč, písečnice velkokvětá (Arenaria grandiflora) spolu s dudkem chocholatým v hodnotě 18 Kč, a hvězdnice chlumní (Aster amellus) v hodnotě 10 Kč spolu s otakárkem fenyklovým a zedníčkem skalním. V rámci aršíku se objevuje ještě mahalebka obecná (Prunus mahaleb), hlaváček jarní (Adonis vernalis), kakost krvavý (Geranium sanguineum), šalvěj etiopská (Salvia aethiopis), tařice skalní (Aurinia saxatilis), hvozdík Lumnitzerův (Dianthus lumnitzeri).
V roce 2011 byla vydána 1 známka ze série Krása květů ve výtvarném návrhu Anny Khunové, a to známka s vyobrazením chryzantémy v nominální hodnotě 2 Kč.
V tomto roce končí vydání série soutisků s tématem biosférických rezervací v ČR. šestou, poslední v pořadí je Šumava. Z rostlin jsou zde vyobrazeny prstnatec Traunsteinerův (Dactylorhiza traunsteineri) spolu se žluťáskem borůvkovým v hodnotě 14 Kč. V aršíku, ale již mimo vlastní známky se z rostlin nachází ještě zvonek hadincovitý (Campanula cervicaria), žebrovice různolistá (Blechnum spicant), lilie cibulkonosná (Lilium bulbiferum), kropenáč vytrvalý (Swertia perennis), hořec panonský (Gentiana pannonica), oměj šalamounek (Aconitum callibotryon) a doplňuje je jedna houba – hřib šumavský (Boletus gabretae). Výtvarnými autory soutisku jsou Libuše a Jaromír Knotkovi.
V roce 2012 byla vydaná známka s vyobrazením orchideje Paphiopedilum venustum v nominální hodnotě 10 Kč, ale bez udání hodnoty a s označením písmene A. Autory jsou Libuše a Jaromír Knotkovi. Dále byl vytištěn soutisk s názvem Krása orchidejí v nominální hodnotě 62 Kč. Ztvárněny jsou zde exotické orchideje s náměty vycházející ze sbírek České orchidejářské společnosti. Opět ve výtvarném návrhu Libuše a Jaromíra Knotkových.
Mimo tyto uvedené známky se v různých nepravidelných edicích objevují ještě botanice blízko příbuzné vyobrazení ikeban nebo dárkových pugétů, ale tyto nejsou vzhledem ke klasickému pojetí botaniky předmětem toho příspěvku.
Opět by se daly položit námitky k vyobrazení jednotlivých rostlin v edici Krása květů, které botanikovi přijdou jaksi univerzální bez druhové vazby, ale nechme autorům umělecký nadhled. Daleko výstižněji jsou na tom aršíky, které odrážení skutečné rostliny a některá vyobrazení mohou aspirovat na odbornou ilustraci.