Syn.: Hibiscus patersonius Andrews
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Severovýchodní Austrálie (Queensland) a pacifické ostrovy Lord Howe Island a Norfolk Island. Populace z Queenslandu jsou označovány jako poddruh L. p. subsp. bracteata, někdy dokonce jako samostatný druh Lagunaria queenslandica. Většinou je však rod chápán jako monotypický. V mnoha subtropických a tropických oblastech světa je tento druh pěstován jako okrasná dřevina, může i zplaňovat (např. jihozápadní Austrálie).
Ekologie: Nominátní poddruh (ostrovní) roste v deštných lesích pobřežního pásma, kontinentální poddruh vystupuje i mimo lesní oblasti, vyskytuje se v okolí vodních toků, vždy tedy na vlhkých až mokrých stanovištích, i občasně zaplavovaných.
Popis: Stálezelený strom 10–15(–20) m vysoký, bohatě větvený. Listy jsou řapíkaté, střídavé, celokrajné, eliptické až obkopinaté, na vrcholu zaoblené, zelené až šedozelené, 5–10 cm dlouhé a až 3,5 cm široké. Květy vyrůstají v paždí listů, jsou stopkaté, 5četné, nálevkovité, až 5 cm v průměru, kališní cípy jsou jen krátké, korunní lístky vejčité, růžové až nafialovělé, tyčinková trubka je zhruba stejně dlouhá jako korunní lístky. Kvete od října do února (na severní polokouli v letních měsících). Plodem je tobolka.
Fotografováno dne 27. 6. 2005 (Portugalsko, Madeira, Funchal, kultura).