Syn.: Gardenia kershawii F. M. Bailey, Gardenia macgillivraei Benth., Gardenia ochreata F. Muell., Kailarsenia ochreata (F. Muell.) Puttock
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Endemit severovýchodu australského Queenslandu, jeho areál se táhne od severu Yorského poloostrova až po okolí města Rockhampton.
Ekologie: Roste v tropických poloopadavých a opadavých lesích, v lesních lemech a křovinách, na skalnatých výchozech a písčinách, v pásmu od mořského pobřeží až do nadmořské výšky okolo 400 m.
Popis: Keř až menší strom dosahující výšky 10–15 m. Listy jsou nahloučeny na konci větví, vyrůstají v přeslenech po 3 nebo jsou vstřícné, jen krátce řapíkaté, eliptické až vejčité, 8–25 cm dlouhé a 4–10 cm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu tupé až zaokrouhlené, chlupaté; palisty jsou chlupaté. Květenství je vrcholičnaté, 1–4květé, květy jsou vonné, kalich je válcovitý, chlupatý, cípy jsou čárkovité, 6–8 mm dlouhé, zahnuté, koruna je nejprve bílá, později nažloutlá, korunní cípy jsou 20–30 mm dlouhé. Plod je vejcovitý, 45–50 mm dlouhý, údajně jedlý.
Poznámka: Rod Larsenaikia zahrnuje tři druhy, všechny jsou severoaustralské. Byl vyčleněn z jihoasijského rodu Kailarsenia v roce 1993 a jeho jméno je vlastně anagramem jména onoho rodu. Kai Larsen (1926–2012), jenž je takto připomínán hned ve dvou samostatných rostlinných rodech, byl dánský botanik.
Čeleď mořenovitých (Rubiaceae) celosvětově čítá 615 rodů (POWO 2024), z Austrálie je jich uváděno na šedesát.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 8. 9. 2024 (Austrálie, Queensland, Magnetic Island).