LAVATERA PUNCTATA All. – slézovec / lavaterka

Syn.: Althaea biennis (M. Bieb.) Kuntze, Althaea punctata (All.) Kuntze, Malva punctata (All.) Alef., Olbia deflexa Moench
Čeleď: Malvaceae – slézovité

Lavatera punctata

Rozšíření: Mediteránní druh, v Evropě roste od Baleár po Řecko; výskyt v kontinentálním Španělsku je považován za druhotný. Dále se vyskytuje v severní Africe v Alžírsku a Tunisku, dosti rozšířen je i v Asii od Turecka po Izrael a Ázerbájdžán.

Ekologie: Stanovištěm jsou ladem ležící plochy a ruderální stanoviště. Vystupuje do nadmořských výšek kolem 600 m.

Lavatera punctata

Popis: Jednoletá bylina, dorůstá výšky 20–90 cm; lodyhy jsou přímé, roztroušeně pokryté hvězdovitými trichomy. Listy jsou střídavé, řapíkaté; dolní jsou ledvinité nebo dlanitě 5laločné, asi 5 cm dlouhé, s krátkými uťatými úkrojky, prostřední jsou 3–5laločné, až 9,5 cm dlouhé, horní jsou 3laločné, s prostředním úkrojkem mnohem delším než jsou postranní; palisty jsou čárkovitě kopinaté, 3–4 mm dlouhé, opadavé. Květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; květní stopky jsou 3–6(–9) cm dlouhé, za plodu se prodlužují; podkališní listeny jsou 3, na bázi srostlé, s cípy vejčitými, 4–6 mm dlouhými, zašpičatělými; kališní cípy jsou kopinaté, 8–9 mm dlouhé, za plodu zvětšené; korunní lístky jsou obvejčitě klínovité, 1,5–3 cm dlouhé, růžové, na vrcholu vykrojené; tyčinek je mnoho; plodolistů je 14–17. Plody jsou rozpadavé, merikarpia jsou na hřbetě svraskalá, s jednoduchými i žláznatými chlupy; čnělka na tobolce je 1–2 mm dlouhá.

Lavatera punctata
Lavatera punctata

Fotografováno dne 9. 6. 2018 (Francie, Korsika, Bastia).