Syn.: Campanula coa (A. DC.) D. Dietr., Campanula pentagonia L., Pentagonia coa (A. DC.) Kuntze, Prismatocarpus pentagonius (L.) L‘ Hér., Specularia coa A. DC., Specularia pentagonia (L.) A. DC.
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité
Rozšíření: Druh je domovem ve východní části Středozemí. Je znám z Řecka (včetně Kréty), Bulharska a Ukrajiny, z Asie z Turecka, Sýrie, Libanonu, Izraele, Jordánska, dále ze severního Iráku, západního Íránu, Gruzie a Arménie. Výskyt v dalších územích (Korsika, Španělsko aj.) je zřejmě druhotný. V roce 2005 byl druh nalezen zplanělý u Lanžhota.
Ekologie: Roste na suchých místech s nezapojenou vegetací, také na polích. V Turecku se vyskytuje od pobřeží až do nadmořských výšek okolo 2000 m.
Popis: Jednoletá bylina s přímou lodyhou, vysokou 15–30 cm. Listy jsou střídavé, dolní krátce řapíkaté, ostatní přisedlé, vejčité až kopinaté, celokrajné nebo na okraji zvlněné. Květy jsou pětičetné, jednotlivé nebo v latovitém květenství; kališní cípy jsou (7–)10–16(–20) mm dlouhé; koruna je široce zvonkovitá, 1,5–2 cm dlouhá, modrá, na bázi bělavá, s fialovými vrcholy cípů; tyčinek je 5, prašníky jsou volné; gyneceum tvoří 3 srostlé plodolisty, semeník bývá delší než 1,5 cm, za plodu se prodlužuje. Plodem je válcovitá, 2–3 cm dlouhá tobolka.
Fotografováno dne 17. 5. 2011 (Turecko, Anatolie, Akşeki).