Syn.: Lenticula gibba (L.) Moench, Telmatophace gibba (L.) Schleid.
Čeleď: Araceae Juss. – árónovité
Rozšíření: Vyskytuje se téměř na celém světě, primárně je to ale druh severní polokoule, kde nyní roste v celé Evropě, výraznější je v severní polovině. Zasahuje do Středozemí, na Kanárské ostrovy a na sever Afriky. Izolované oblasti výskytu jsou na západě Severní Ameriky, na jihu Jižní Ameriky. Nejasný je výskyt ve Střední Asii.
V Česku se vyskytuje roztroušeně až vzácněji v nižších a středních polohách, ve vyšších polohách chybí úplně. Častější pravděpodobně v rybničních oblastech.
Ekologie: Rostlina vodních hladin rostoucí často v malých skupinách. Upřednostňuje teplejší nebo alespoň prohřívané stojaté vodní plochy. Setkáme se s ní zejména na rybnících. Snáší eutrofizaci vod, často indikuje znečištěné hypertrofní vody.
Popis: Vodní rostlina plovoucí na hladině, nekořenující na dně. Listy jsou mírně protáhlé, nejčastěji okrouhlé, drobné, v průměru kolem 3–4 mm, často na horní straně načervenalé. Spodní strana listů je výrazně vypouklá (nafouklá), listy jsou tvořeny arenchymem se zřetelným mezibuněčným prostorem. Rostlina má vždy pouze jeden nevětvený kořínek. Téměř nekvete, pokud ano, tak redukovanými květy v letních měsících. Rozmnožuje se vegetativně.
Záměny: Zaměnitelný s okřehkem menším (Lemna minor), který je opravdu menší a nemá nafouklý lístek. Problematické může být určování na jaře, kdy lístky nemusí být nafouklé – pod binokulární lupou jsou však u okřehku hrbatého i v nenafouklém stavu vidět velké interceluláry na spodní straně lístku. Okřehek hrbatý je také, na rozdíl od okřehku menšího, často načervenalý (a potom zaměnitelný za nápadně menší okřehek červený – Lemna turionifera). Podobná je také závitka mnohokořenná (Spirodela polyrhiza), která má okrouhlé lístky a kořínky vždy ve skupinách.
Fotografováno dne 5. 8. 2008 (Česko, Čechy, Tachovsko, PR Tisovské rybníky).