LEPIDIUM BIPINNATIFIDUM Desv. – řeřicha / žerucha

Syn.: Lepidium auritum Turcz., Lepidium humboldtii DC., Lepidium kalenbornii C. L. Hitchc., Lepidium sectifolium Steud., Nasturtium bipinnatifidum (Desv.) Kuntze, Senebiera dubia Kunth
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité

Lepidium bipinnatifidum

Rozšíření: Druh severozápadu Jižní Ameriky, vyskytuje se horských oblastech Venezuely, Kolumbie, Ekvádoru, Peru a Bolívie.

Ekologie: Roste v lemech horských čihoulových lesů, ve vysokohorském páramu a puně, na strmých svazích a vlhkých morénách, v nadmořských výškách zhruba od 2600 až do 4400 m.

Lepidium bipinnatifidum

Popis: Jednoletá, často však i vytrvalá bylina s lodyhou poléhavou až vystoupavou, 10–30 cm dlouhou, větvenou, jemně chlupatou nebo lysou. Lodyžní listy jsou ouškatě nebo i neouškatě přisedlé, až 5 cm dlouhé a 3 cm široké, peřenodílné až peřenosečné, se 3–6(–8) úkrojky na každé straně. Květenství je hroznovité; kališní lístky jsou asi 0,75 mm dlouhé, vytrvávající i v době plodu, korunní lístky jsou drobné, čárkovité. Plody jsou elipsoidní šešulky, až 3 mm dlouhé a 2,25 mm široké, na vrcholu vykrojené, stejně dlouhé nebo o něco kratší než plodní stopky.

Využití: Nachází uplatnění v tradiční andské medicíně.

Lepidium bipinnatifidum
Lepidium bipinnatifidum
Lepidium bipinnatifidum

Fotografoval Mário Duchoň, dne 10. 3. 2014 (Ekvádor, Parque nacional Sangay, El Altar).