Syn.: Gilia ciliata Benth., Linanthus ciliatus (Benth.) Greene
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje ve především v Kalifornii, zasahuje i na západ Nevady a na jih Oregonu.
Ekologie: Osidluje velké množství stanovišť, nalézáme jej v příkopech u cest, v trávnících, na světlinách v téměř všech typech lesů, ale i v polopouštních křovinatých formacích, v pásmu od nížiny až po nadmořskou výšku okolo 3000 m. Kvete od března do června.
Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 2–30 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, rozeklané do mnoha úzkých čárkovitých úkrojků o délce 5–20 mm, hustě bíle chlupaté. Květenstvím je koncová hlávka; listeny jsou bíle brvité; kalich je 7–10 mm dlouhý, zhruba do poloviny blanitý; koruna je řepicovitá, korunní trubka je 10–25 mm dlouhá, bílá nebo růžová, vně chlupatá, v ústí žlutá, korunní cípy jsou 2–4 mm dlouhé, zaokrouhlené nebo uťaté, bledě až sytě růžové, u báze s tmavší skvrnkou nebo i bez ní; tyčinky jsou žluté, z koruny vyniklé. Plodem je tobolka.
Záměny: Blízce příbuzný druh Leptosiphon montanus, který se vyskytuje rovněž v Kalifornii, je statnější, může mít lodyhu až 60 cm dlouhou, jeho korunní trubka je také o něco větší, 25–30 mm dlouhá, obvykle hnědočervená, též korunní cípy jsou větší, 5–8 mm dlouhé, při bázi mají nachovou skvrnku.
Fotografováno dne 17. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Sequoia National Park) a 9. 6. 2019 (Kalifornie, Yosemite National Park).