Syn.: Gilia ciliata Benth., Linanthus ciliatus (Benth.) Greene
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité

Leptosiphon ciliatus

Rozšíření: Druh západu Severní Ameriky, vyskytuje ve především v Kalifornii, zasahuje i na západ Nevady a na jih Oregonu.

Ekologie: Osidluje velké množství stanovišť, nalézáme jej v příkopech u cest, v trávnících, na světlinách v téměř všech typech lesů, ale i v polopouštních křovinatých formacích, v pásmu od nížiny až po nadmořskou výšku okolo 3000 m. Kvete od března do června.

Leptosiphon ciliatus

Popis: Jednoletá bylina s lodyhou přímou, 2–30 cm dlouhou, chlupatou. Listy jsou vstřícné, rozeklané do mnoha úzkých čárkovitých úkrojků o délce 5–20 mm, hustě bíle chlupaté. Květenstvím je koncová hlávka; listeny jsou bíle brvité; kalich je 7–10 mm dlouhý, zhruba do poloviny blanitý; koruna je řepicovitá, korunní trubka je 10–25 mm dlouhá, bílá nebo růžová, vně chlupatá, v ústí žlutá, korunní cípy jsou 2–4 mm dlouhé, zaokrouhlené nebo uťaté, bledě až sytě růžové, u báze s tmavší skvrnkou nebo i bez ní; tyčinky jsou žluté, z koruny vyniklé. Plodem je tobolka.

Záměny: Blízce příbuzný druh Leptosiphon montanus, který se vyskytuje rovněž v Kalifornii, je statnější, může mít lodyhu až 60 cm dlouhou, jeho korunní trubka je také o něco větší, 25–30 mm dlouhá, obvykle hnědočervená, též korunní cípy jsou větší, 5–8 mm dlouhé, při bázi mají nachovou skvrnku.

Leptosiphon ciliatus
Leptosiphon ciliatus

Fotografováno dne 17. 6. 2019 (USA, Kalifornie, Sequoia National Park) a 9. 6. 2019 (Kalifornie, Yosemite National Park).