LEUCANTHEMOPSIS ALPINA (L.) Heywood – kopretinka alpská / pakrálik alpínsky

Syn.: Chamaemelum alpinum (L.) E. H. L. Krause, Chrysanthemum alpinum L., Leucanthemum alpinum Lam., Pyrethrum alpinum (L.) Schrank, Tanacetum alpinum (L.) Sch. Bip.
Česká jména: kopretinka alpská (Dostál 1989)
Slovenská jména: pakrálik alpínsky (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité

Leucanthemopsis alpina

Rozšíření: Druh evropských hor, jeho areál se táhne od severního Španělska přes Alpy a Apeniny až do Západních Karpat. Druh je značně morfologicky i cytologicky variabilní, rozlišuje se několik vnitrodruhových taxonů, ke kterým patří kromě nominátního poddruhu (na našich snímcích) i španělská L. a. subsp. cuneata, alpsko-pyrenejská L. a. subsp. minima, korsická L. a. subsp. tomentosa či karpatská L. a. subsp. tatrae.

Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských stráních a svazích, na horských loukách a pastvinách, v kamenité suti. Kvete od června do srpna.

Leucanthemopsis alpina

Popis: Vytrvalá trsnatá bylina, chlupatá nebo olysalá, s lodyhou 3–15 cm dlouhou, vystoupavou až přímou, nevětvenou, chudě olistěnou nebo víceméně bezlistou. Přízemní listy jsou vejčité až kopisťovité, až 4 cm dlouhé a 1,1 cm široké, vroubkované nebo peřenoklané až peřenosečné, s 5–7 úzkými úkrojky, šedozeleně plstnaté či olysalé. Úbory vyrůstají jednotlivě, dosahují průměru 2–4 cm; zákrov je polokulovitý, zákrovní listeny jsou kopinaté až úzce vejčité, široce černohnědě lemované; liguly jazykovitých samičích květů jsou bílé, někdy narůžovělé, oboupohlavné trubkovité květy jsou žluté. Plodem je žebernatá nažka s korunkou.

Využití: I když se jedná o poněkud choulostivější vysokohorský druh, s oblibou se vysazuje na skalkách.

Leucanthemopsis alpina
Leucanthemopsis alpina
Leucanthemopsis alpina

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 18. 9. 2013 (Švýcarsko a Itálie, Colle del Gran San Bernardo).