Česká jména: bělovlas (Presl 1846)
Čeleď: Ericaceae – vřesovcovité
Rozšíření: Endemit Tasmánie, vyskytuje se v horských oblastech západní části ostrova.
Ekologie: Roste na horských vřesovištích, ve skalních štěrbinách, mezi kameny na rašelině, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1100 m. Kvete od listopadu do února.
Popis: Keřík poduškovitého habitu s větvemi poléhavými, až 10 cm dlouhými, srstnatými. Listy jsou většinou nahloučeny v horní části větví, jsou střídavé, eliptické, 3–6 mm dlouhé a 1–2 mm široké, ploché nebo jen mírně konkávní, lysé, na rubu se 3 vyniklými žilkami, po okraji krátce brvité, na vrcholu tupé. Květenství je terminální, klasnaté, krátké; listeny jsou vejčité, asi 1 mm dlouhé, lysé; květy jsou bílé, 5četné, kališní lístky jsou eliptické, asi 1,5 mm dlouhé, lysé, po okraji brvité, tupé, korunní trubka je kratší než kališní lístky, lysá, cípy jsou delší než trubka, hustě bradaté. Plodem je peckovice.
Poznámka: Rod Leucopogon je druhově poměrně početný (110 druhů), na Tasmánii je zastoupen šesti druhy. Všechny místní druhy jsou křovité, některé jen několik centimetrů vysoké, jiné dorůstají výšky několika metrů, vyskytují se v přímořských oblastech, ale stoupají také až do alpínského pásma tohoto ostrova.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain).