Syn.: Cantua pungens Torr., Gilia pungens Douglas ex Hook., Leptodactylon pungens (Torr.) Nutt., Navarretia pungens Kuntze
Čeleď: Polemoniaceae Juss. – jirnicovité
Rozšíření: Druh západu severoamerického kontinentu, jehož areál se táhne od kanadské Britské Kolumbie přes západní státy USA až do severomexického státu Baja California. Východně zasahuje až do Montany, Colorada a Nového Mexika. Je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v subalpínském a alpínském pásmu na skalnatých stanovištích, případně ve světlých horských lesích, stržích a kaňonech, v nižších polohách v polopouštích a na skalách, v pásmu od 1700 až do 4000 m n. m. Dává přednost chudým štěrkovitým půdám, toleruje i půdy zasolené či vulkanické, dobře odolává horku, suchu, ale i extrémnímu chladu v průběhu zimy. Kvete od konce května do září. Květy se plně otevírají až v pozdních večerních hodinách a zavírají v časném dopoledni, opyluje je hlavně noční hmyz.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř s částečně zdřevnatělou bází dosahující výšky 10–30(–80) cm, často s kobercovitým růstem. Větve jsou chlupaté, žláznaté, někdy však i lysé. Listy jsou střídavé, dlanitě dělené do 3–7 šídlovitých úkrojků, které jsou úzké a špičaté, přičemž prostřední bývá nejdelší. Květy jsou radiálně souměrné, kališní cípy jsou úzce kopinaté s blanitými lemy; koruna je nálevkovitá, bílá, někdy světle růžová či nažloutlá, korunní trubka je úzká, dlouhá 7–15 mm, korunní cípy jsou obvejčité, dlouhé 7–10 mm, na rubu s tmavšími žilkami či lemy. Plodem je vejcovitá 3pouzdrá tobolka.
Poznámka: V rodu Linanthus je v současnosti akceptováno 30 druhů (POWO 2019), všechny pocházejí ze Severní Ameriky.
Fotografováno ve dnech 6. 6. 2019 (USA, Kalifornie, předhůří Inyo Mountains) a 9. 6. 2019 (Kalifornie, Panum Crater u Mono Lake).