Syn.: Litsea hexantha Siebold ex Blume, Litsea polyantha Juss., Malapoenna monopetala Kuntze, Tetranthera alnoides Miq., Tetranthera fruticosa Buch.-Ham. ex Meisn., Tetranthera hexantha Sieber ex Meisn., Tetranthera hirana Buch.-Ham. ex Wall., Tetranthera monopetala Roxb., Tetranthera quadriflora Roxb., Tetranthera villosa Bojer, Tomex monopetala (Roxb.) Hoffmanns., Tomex pubescens Willd. ex Meisn.
Česká jména: dvakrátec (Berchtold et Presl 1825), dvakratec (Presl 1846)
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité
Rozšíření: Druh jižní a jihovýchodní Asie, vyskytuje se v oblasti rozkládající se od Pákistánu, Indie a Nepálu přes jižní Čínu, Indočínu, Thajsko a Malajsii až po indonéskou Sumatru a Jávu. Zavlečen byl na maskarénské ostrovy Réunion a Mauricius, kde se invazivně šíří.
Ekologie: Roste ve světlých tropických stálezelených či poloopadavých lesích a křovinách, nevyhýbá se ani stanovištím narušeným člověkem, objevuje se především v nižších polohách, ale může stoupat až do nadmořské výšky okolo 1500 m. Kvete od listopadu do března (června).
Popis: Dvoudomý stálezelený strom, 5–20 m vysoký, s letorosty hustě rezavě pýřitými. Listy jsou střídavé, řapík je 1–3 cm dlouhý, narezavěle chlupatý, čepel je vejčitá, podlouhle vejčitá až obvejčitá, 8–20 cm dlouhá a 4–12 cm široká, celokrajná, na vrcholu tupá až zaokrouhlená, na líci na žilkách nejprve rezavě chlupatá, pak olysalá, na rubu hustě rezavě plstnatá, žilnatina je zřetelná, postranních žilek je 8–12 párů. Jednopohlavné květy vyrůstají v okolících po 4–6, zprvu jsou uzavřené do čtyř svrchu pýřitých listenů, celý útvar připomíná poupě a je krátce stopkatý; květy jsou drobné, okvětních lístků je 5–6, jsou podlouhlé, bělavé; samčí květy mají 9 chlupatých tyčinek, samičí po jedné čnělce. Plodem je vejcovitá bobule s jedním semenem, dosedá na kuželovitě rozšířenou část stopky.
Využití: Z olejnatých semen se lisuje technický olej, využívá se i dřevo. Listy se užívají v lidovém léčitelství.
Poznámka: K rodu Litsea je v současnosti řazeno 389 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v tropech a subtropech Australasie, jihovýchodní Asie a Severní i Střední Ameriky.
Fotografováno dne 28. 11. 2021 (Mauricius, Chamarel).