LIVISTONA HUMILIS R. Br.

Syn.: Saribus humilis (R. Br.) Kuntze
Čeleď: Arecaceae – arekovité

Livistona humilis

Rozšíření: Endemit severní části australského Severního teritoria, jeho areál sahá od regionu Victoria Bonaparte na západě až po Arnhemskou zemi na východě.

Ekologie: Roste v křovinaté savaně, v řídkých lesích, obvykle na písčitých půdách. Kvete od srpna do března.

Livistona humilis

Popis: Nízká palma dosahující výšky 2–5(–7) m, s kmenem solitérním, pokrytým jizvami po řapících starých listů. Listů v koruně bývá 8–15, jejich řapíky jsou 40–70 cm dlouhé, po okraji trnité, čepel je v obrysu okrouhlá, 30–50 cm dlouhá, zelená, lesklá, na rubu lysá, dlanitoklaná až dlanitodílná, se 30–44 segmenty, které jsou tuhé, na vrcholech špičaté. Květenství přesahuje listy, je pohlavně dimorfní, samčí je obloukovitě zahnuté, až 180 cm dlouhé, samičí přímé, až 230 cm dlouhé; samčí i samičí květy jsou podobné, vyrůstají jednotlivé nebo ve svazečcích po 2–4, jsou žluté, kališní lístky vejčité, až 1,4 mm dlouhé, korunní lístky vejčité, až 1,9 mm dlouhé, špičaté. Plody jsou elipsoidní nebo obvejcovité, 10–19 mm dlouhé, v době zralosti nachově černé.

Využití: Drcenou dřeň z kmínku této palmy používali domorodí Australané ve své medicíně při léčbě řady chorob. Z plodů připravovali nachové a černé barvivo, ale také je konzumovali, stejně jako mladé vrcholové výhony.

Poznámka: K rodu Livistona v současnosti náleží 28 druhů (POWO 2024), které pocházejí především z jihovýchodní Asie a Austrálie, druh Livistona carinensis se objevuje i na jihovýchodě Arabského poloostrova a v oblasti Afrického rohu. Z Austrálie je uváděno 18 druhů, z nichž 16 je endemických.
Patrick Murray (1634–71), baron z Livingstonu, kterému vzdává poctu rodové jméno této palmy, byl britský sběratel rostlin, jehož sbírka byla využita při zakládání botanické zahrady ve skotském Edinburghu.

Livistona humilis
Livistona humilis
Livistona humilis

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 23. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Kakadu National Park, Mamukala Wetlands) a 25. 8. 2024 (Northern Territory, Kakadu National Park, Nanguluwurr).