LYCOPERDON PYRIFORME Schaeff. – pýchavka hruškovitá / prášnica hruškovitá

Syn.: Lycoperdon pyriforme ß tessellatum Pers., Morganella pyriformis (Schaeff.) Kreisel et D. Krüger, Morganella pyriforme (Schaeff.) Kreisel et D. Krüger
Čeleď: Agaricaceae Chevall. – pečárkovité

Lycoperdon pyriforme

Lycoperdon pyriforme

Rozšíření a ekologie: Roste velmi hojně od června do listopadu, někdy i v mírné zimě na mrtvých pařezech, kořenech a kmenech listnáčů i jehličnanů v lesích, parcích, zahradách. Obvykle vyrůstá ve velkých skupinách.

Popis: Plodnice je hruškovitého nebo kulovitého tvaru se stopkou, má průměr 2–7 cm a výšku 1–6 cm. Povrch je jemně zrnitý až jemně bradavičnatý, v mládí má bílou barvu, která se postupně mění na žlutohnědou až šedohnědou. Stopka je vysoká 1–3 cm, na povrchu mívá tmavé šupinky, uvnitř je sterilní pletivo s malými komůrkami. Dužnina teřichu je v mládí bílá, postupně se zbarvuje vznikajícími výtrusy do olivově hnědé barvy, sterilní pletivo ve stopce stářím barvu nemění. Zralá plodnice má na temeni otvor, kterým se uvolňuje výtrusný prach. Na bázi plodnice je výrazné provázkovité podhoubí. Výtrusný prach je olivově hnědý, výtrusy hnědé, hladké, kulovité.

Záměny: Je podobná jiným pýchavkám, ale jediná z nich vyrůstá pouze na dřevu a má výrazně provázkovité podhoubí.

Poznámka: Je jedlá, dokud je uvnitř bílá. Obsahuje cytostatické látky.

Lycoperdon pyriforme
Lycoperdon pyriforme
Lycoperdon pyriforme
Lycoperdon pyriforme

Fotografováno ve dnech 4. 10. (Šumava, u Antýglu), 29. 9., 11. 10. a 5. 4. 2008 (okolí Roztok).