Syn.: Anchusa arvensis (L.) M. Bieb.
Čeleď: Boraginaceae Juss. – brutnákovité
Lycopsis arvensis
Rozšíření: Vyskytuje se skoro v celé Evropě (kromě severní Skandinávie a jihovýchodu kontinentu), v Asii areál sahá od Malé a Střední Asie do západní Číny. Druhotně také v Severní Americe a na jihu Jižní Ameriky (Argentina a severní Patagonie). U nás roste především v teplejších oblastech, do hor nezasahuje vůbec.
Ekologie: Roste na suchých stráních, v zahradách, na polích, kolem cest a na náspech, v příkopech i na rumištích, v pásmu od nížiny do podhůří. Kvete od května do října.
Popis: Jedno- až dvouletá bylina, lodyha vystoupavá až přímá, 20–50 cm vysoká, jednoduchá nebo od báze větvená, štětinovitě chlupatá, čepel dolních listů v řapík zúžená, horní listy přisedlé až poloobjímavé, kopinaté, kadeřavě zprohýbané, zubaté, květy v koncových vijanech, stopkaté, koruna světle modrá. Plodem je tvrdka.
Rozlišují se dva u nás se vyskytující poddruhy – L. a. subsp. arvensis (na našich snímcích) s kolénkatě prohnutou korunní trubkou a L. a. subsp. orientalis s korunní trubkou přímou, který je k nám jen vzácně zavlékán.
Lycopsis arvensisLycopsis arvensis
Lycopsis arvensisLycopsis arvensis
Lycopsis arvensis
Fotografováno dne 26. 10. 2006 (Brno-Bystrc).