Syn.: Marrubium candidissimum auct., non L.
Česká jména: jablečník (Huber 1596)
Slovenská jména: jablčník (Bertová et Goliašová 1995)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se na Apeninském poloostrově, na Sardinii i Sicílii, rovněž na západě Balkánského poloostrova.
Ekologie: Roste na skalnatých křovinatých stráních, na suchých pastvinách (šíří se pastvou ovcí), také na ruderálních stanovištích, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1200 m. Kvete od dubna do srpna.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, až 50 cm dlouhou, jednoduchou nebo chudě větvenou, hustě běloplstnatou. Listy jsou řapíkaté, podlouhle vejčité, na bázi klínovité, po okraji vroubkované až zubaté, plstnaté, na líci šedozelené, na rubu bělavé. Lichopřesleny jsou oddálené, kulovité, mnohokvěté, vždy s více než 10 květy, vyrůstají v úžlabí listům podobných listenů, listence jsou jen šídlovité, avšak poměrně dlouhé – zhruba stejně dlouhé jako kalichy; kališní trubka je až 7 mm dlouhá, hvězdovitě chlupatá, s 5 cípy, které jsou 3–4 mm dlouhé, kratší než koruna, která je 13–14 mm dlouhá, bílá, 2pyská, horní pysk je vzpřímený, 2laločný, dolní pysk je 3laločný, prostřední lalok je zhruba stejně dlouhý jako laloky postranní. Plody jsou tvrdky.
Záměny: Příbuzný a také u nás se vyskytující jablečník obecný (Marrubium vulgare) je rozeznatelný velmi snadno, jeho kalich je totiž 10cípý, navíc jeho listy jsou širší, vejčité až široce vejčité. Už podstatně podobnější je však jablečník cizí (Marrubium peregrinum), i ten má totiž kališních cípů jen 5, avšak jeho lichopřesleny jsou nanejvýše 10květé a listence jen krátké, vždy kratší než kalichy.
Využití: Jablečníky velmi dobře znala raně novověká medicína, používaly se k léčbě kožních neduhů, ale byly i součástí bylinné směsi užívané při žloutence. Byly dobré i proti kašli a k pročištění jater, dokonce se jimi léčila i malárie.
Poznámka: K rodu Marrubium je v současnosti řazeno 52 druhů (POWO 2023), vyskytují se v západní části Eurasie a v severní Africe.
Fotografováno dne 16. 6. 2005 (Česko, Morava, Brno, v kultivaci).