Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Coraciiformes, Meropidae
Česká jména: vlha pestrá, vlha evropská, vlha obecná
Anglická jména: Bee-eater, European bee-eater
Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází v jižní, střední a jihovýchodní Evropě, v západní Asii a v severozápadní Africe. Je to tažný druh, který na zimu odlétá do Afriky jižně od Sahary, odkud se vrací v květnu.
Způsob života: Obývá nejrůznější typy otevřené krajiny s kolmými hlinitými nebo pískovými svahy a břehy. Společenský pták, často v houfech vysedává na větvích nebo telegrafních drátech.
Hmyzožravec, živí se především blanokřídlým hmyzem, zvláště vosami, včelami a vážkami. Loví je obratně za letu s prodlouženým plachtěním. S ulovenými vosami a včelami vícekrát uhodí o větev a stiskem zobáku vytlačí jejich žihadlo.
V době rozmnožování žije v jednotlivých párech, v menších skupinách, ale někdy tvoří i početné kolonie. Ve strmých stěnách nebo říčních březích si pár hloubí zobákem hnízdní noru, která může být 1–2 metry dlouhá a končí hnízdní kotlinkou bez vystýlky. V červnu snáší samice v hnízdní komůrce 4–6 vajec, která střídavě inkubují oba partneři po dobu 20–22 dní. Ptáčata se líhnou holá a slepá. Oba rodiče je krmí 31–33 dní. Přibližně tři týdny od vylíhnutí se mláďata objevují ve vchodu do nory a po dalším týdnu vylétají. Pohlavně dospívá během prvního roku. Dožívá se věku 5–10 let.
Popis: Nápadně zbarvený štíhlý pták, dosahuje délky 24–26 cm, rozpětí křídel 36–45 cm a hmotnosti 44–78 g. Dlouhý špičatý zobák je mírně dolů prohnutý. Na hlavě jsou bílé, modré, černé a zelené proužky. Kaštanové temeno a týl přecházejí na hřbetě do zlaté barvy. Sytě žluté hrdlo odděluje od modrozelené spodní části černý úzký proužek. Dlouhá a špičatá křídla jsou převážně zelená s kaštanovými skvrnami. Delší ocas je zelený a vnitřní ocasní pera jsou prodloužená. Krátké a slabé nohy jsou opatřeny ostrými dlouhými drápky.
Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2018) klasifikuje vlhu pestrou z hlediska ohrožení jako druh méně dotčený (LC). V Červeném seznamu ČR je zařazena do kategorie ohrožených druhů (EN).
Fotografováno dne 2. 6. 2021 (Česko, Čechy, Jeviněves).