Syn.: Athrotaxis tetragona Hook., Dacrydium tetragonum (Hook.) Parl.
Čeleď: Podocarpaceae Endl. – nohoplodovité
Rozšíření: Paleoendemit australské Tasmánie, vyskytuje se v centrální a západní horské části ostrova.
Ekologie: Roste na obnažených skalnatých hřebenech i na vlhkých vřesovištích v subalpínském pásmu, obvykle v nadmořské výšce přesahující 1000 m, často v sousedství dalších rostlin s kobercovitým habitem (jako jsou Abrotanella forsteroides, Donatia novae-zelandiae, Dracophyllum minimum, Ewartia meredithae), ale i řady jiných rostlin, např. zdejších jehličnanů (viz odstavec Záměny) a druhů Bauera rubioides, Epacris serpyllifolia, Sprengelia montana.
Popis: Dvoudomý, bohatě větvený keř s větvemi poléhavými, až 100 cm dlouhými. Listy jsou výrazně 4řadě uspořádané, křižmostojné, střechovitě se překrývající, šupinovité, na vrcholku tupé, asi 1 mm dlouhé i široké. Samčí šištice jsou vejcovité, 2–4 mm dlouhé, samičí jsou vejcovité, 6–8 mm dlouhé, jejich šupiny jsou v době zralosti dužnaté, nápadně šarlatově červené.
Záměny: Tento druh je možné zaměnit za podobný a ve stejné oblasti Tasmánie se vyskytující jehličnan Diselma archeri, trochu podobný je i druh Pherosphaera hookeriana. Kromě řady detailnějších znaků lze však druh Microcachrys tetragona snadno od nich odlišit na první pohled habitem – je to dřevina převážně plazivá, s větvemi poléhavými, zatímco růst obou dalších druhů je vzpřímený.
Poznámka: Rod Microcachrys je monotypický, zahrnuje jen tento druh. Před mnoha miliony lety se zřejmě vyskytoval v podstatně větší části jižní polokoule, lze tak usuzovat podle analýz fosilního pylu – byl nalezen v Antarktidě, na Novém Zélandu, v Jižní Americe, jižní Africe aj. Jedná se patrně o pozoruhodný gondwanský relikt, který dnes přežívá již jen na nevelkém území jediného ostrova.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 30. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Cradle Mountain-Lake St Clair National Park).