Milvus migrans (Boddaert, 1783); luňák hnědý

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Accipitriformes, Accipitridae
Syn.: Accipiter korschun Gmelin, 1771; Falco migrans Boddaert, 1783; Milvus korschun (Gmelin, 1771); Milvus korshun Gmelin, 1770
Česká jména: luňák hnědý
Anglická jména: Black kite

Milvus migrans, luňák hnědý
Milvus migrans, luňák hnědý

Rozšíření: Areál luňáka hnědého se nachází na rozsáhlém území Evropy a Asie (kromě nejvzdálenějšího severu), Afriky a Austrálie.
Je rozlišováno šest poddruhů. Na našich fotografiích je zachycen poddruh Milvus migrans subsp. affinis, který se vyskytuje v celé Austrálii (chybí na jihozápadě Západní Austrálie, v nejsušším vnitrozemí a na Tasmánii), na Papui-Nové Guineji, na indonéském ostrově Sulawesi a na Molukách. Většina populací sezónně migruje v závislosti na geografickém poloze. Obecně platí, že populace, které se rozmnožují v mírných a subtropických oblastech, migrují. Populace rozmnožující se v tropech často zůstanou ve stejné oblasti celoročně, pokud zdroje zůstanou bohaté.

Způsob života: Obývá širokou škálu biotopů v otevřených lesích a savanách s blízkým přístupem k vodním zdrojům, k řekám nebo jezerům.
Je masožravý, živí se velkým hmyzem, plazy, obojživelníky, malými rybami, drobnými savci a ptáky. Není však dobrý lovec, kořistí se stávají většinou zraněná nebo mrtvá zvířata. Bere také potravu jiným ptákům a nepohrdne ani odpadky.
Hnízdo z navrstvených větví, vystlané různými měkkými materiály, buduje 2–30 m nad zemí na stromě, na útesu nebo budově v těsné blízkosti vody. Do připraveného hnízda snáší samice 2–3(–4) vejce, která inkubuje sama po dobu 28–38 dní. Během této doby se samec zdržuje u hnízda a zásobuje partnerku potravou. Je monogamní, páry spolu zůstávají po celý život. Před pářením podniká zásnubní lety vysoko ve vzduchu. Pohlavně dospívá ve 2–3 letech. Mláďata pokryta hedvábným, bílým chmýřím na hlavě a krku s černou skvrnou přes oči jsou krmena v hnízdě 42–56 dní. Po opuštění hnízda jsou chráněna a opečovávána oběma rodiči dalších 15–56 dní, nebo do doby, než budou soběstačná. Je velmi teritoriální a neustále ve střehu před potenciálními predátory, kteří by mohli ublížit mláďatům. Žije v sociálních skupinách. Sourozenecká dominance je určena pořadím líhnutí.
Ve volné přírodě se může dožít 22–24 let.

Popis: Středně velký dravec z čeledi jestřábovitých, dosahuje délky 50–60 cm, rozpětí křídel 135–155 cm a hmotnost 560–950 g. Vrchní část těla je tmavě hnědá. Hlava je světlejší a šedivější. Duhovka oka je tmavě hnědá. Ozobí je žluté, hákovitě zahnutý zobák je černý. Spodní část těla je hnědá s tmavší kresbou, zvláště patrnou na hrudi. Břicho a podocasí jsou rezavě hnědé. Křídla jsou tmavě hnědá až načernalá. Mělce vykrojený ocas je hnědý s tmavě hnědým pruhovaným peřím uvnitř. Nohy jsou špinavě žluté, ostré drápy jsou černé.
Obě pohlaví jsou stejně zbarvená, samice je větší. Mladí jedinci jsou světlejší a ocas je kratší.

Milvus migrans, luňák hnědý
Milvus migrans, luňák hnědý
Milvus migrans, luňák hnědý

Fotografováno dne 28. 8. 2024 (Austrálie, Northern Territory, Katherine Hot Springs).