Syn.: Diplacus cardinalis (Douglas ex Benth.) Groenl., Mimulus cardinalis Douglas ex Benth.
Čeleď: Phrymaceae Schauer; Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Erythranthe cardinalis
Rozšíření: Druh jihozápadu Severní Ameriky, roste v USA (jihovýchod Oregonu, západ Nového Mexika, sever a jihovýchod Kalifornie, Nevada, Utah) a v severním Mexiku (sever Baja Norte, Chihuahua, Sinaloa, Sonora).
Ekologie: Vyskytuje se běžně na vlhkých stanovištích v lesích, podél potoků, v průsakových lokalitách, v údolních nivách, v nadmořských výškách nižších než 2400 m. Květy se objevují v květnu až září, jsou bohaté na nektar a opylují je především kolibříci.
Erythranthe cardinalis
Popis: Vytrvalá bylina, dorůstá výšky 25–80 cm, odnožující. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, celá rostlina je pokryta chloupky. Listy jsou vstřícné, přisedlé, 2–8 cm dlouhé, podlouhlé až obvejčité, s 3–5 žilkami, horní jsou objímavé, okraje listů pilovité. Květy v párech v paždí listů, na stopkách 5–8 cm dlouhých, kalich je dlouhý 2–3 cm, chlupatý, cípy 0,4–0,5 cm dlouhé, špičaté nebo zašpičatělé, koruna trubkovitá, 4–5 cm dlouhá, dvoupyská, oranžová až červená s oranžovou kresbou v hrdle, horní pysk se dvěma laloky je vyklenutý dopředu, dolní trojlaločný stažený dozadu; prašníky a blizna vyčnělé. Některým populacím chybí v květech antokyanové pigmenty, pak mají žluté květy. Plody jsou vejčité tobolky, 16–18 mm dlouhé, s množstvím drobných hnědých semen.
Využití: Rostlina s atraktivními květy se pěstuje v zahradách a parcích, existuje řada barevných kultivarů.
Erythranthe cardinalis
Erythranthe cardinalis
Erythranthe cardinalis
Fotografováno dne 21. 8. 2014 (USA, Kalifornie, NP Yosemite).