Syn.: Allionia oxybaphodes (A. Gray) Kuntze, Allioniella oxybaphoides (A. Gray) Rydb., Allioniella oxybaphoides var. glabrata (Heimerl) Standl., Mirabilis oxybaphoides var. glabrata Heimerl, Oxybaphus wrightii (A. Gray) Hemsl., Quamoclidion oxybaphoides A. Gray
Čeleď: Nyctaginaceae Juss. – nocenkovité
Rozšíření: Severoamerický druh, vyskytuje se v USA (Arizona, Colorado, Nevada, New Mexico, Oklahoma, Texas, Utah) a v Mexiku (Chihuahua, Coahuila, Nuevo León).
Ekologie: Roste ve skalnatých oblastech v křovinách, na lesních okrajích a ve světlých lesích s převahou borovice a jalovce; v nadmořské výšce 1400–2600 m. Kvete v dubnu až říjnu.
Popis: Vytrvalá bylina, až 120 cm široká, rozkladitá, bohatě větvená. Lodyhy jsou poléhavé až vystoupavé, jemně žláznatě pýřité, často se opírají o okolní porost. Listy jsou vstřícné, mají řapíky 0,5–3,5 cm dlouhé, čepele trojúhelníkovité až vejčité, 1,5–8 cm dlouhé a 1–7,5 cm široké, na bázi srdčité, na vrcholu špičaté nebo zašpičatělé, lysé nebo jemně pýřité, většinou žláznaté. Květenství se skládá z 3květých vidlanů vyrůstajících jednotlivě v paždí horních listů nebo ve skupinách na konci větviček, vidlany jsou podepřeny trojúhelníkovitými listeny; květy ve vidlanu obvykle nekvetou současně, jsou 5četné, o průměru 5–9 mm, okvětí je srostlé, purpurové až světle růžové, vzácně bílé, okvětní cípy jsou na vrcholu vykrojené; semeník srůstá s bazální částí okvětní trubky a tvoří tzv. antokarp. Plodem jsou nažky obalené antokarpem, široce obvejcovité až téměř kulovité, o průměru 6–8 mm dlouhé, na povrchu hladké nebo slabě vrásčité, někdy s 5 mělkými rýžkami.
Využití: Pěstuje se jako okrasná rostlina. Domorodí Američané získávali vařením z květů barvivo.
Fotografováno dne 26. 8. 2014 (USA, Arizona, Grand Canyon).