MISCANTHUS SINENSIS Andersson – ozdobnice čínská

Syn.: Erianthus japonicus (Thunb.) P. Beauv., Eulalia japonica (Thunb.) Trin., Miscanthus condensatus Hack., Miscanthus flavidus Honda, Miscanthus kanehirai Honda, Miscanthus purpurascens Andersson, Miscanthus transmorrisonensis Hayata, Miscanthus zebrinus (Van Geert) Nakai ex Matsum., Ripidium japonicum (Thunb.) Trin., Saccharum japonicum Thunb., Saccharum roseum Reinw. ex Miq., Xiphagrostis condensatus (Hack.) W. Wight, Xiphagrostis japonica (Thunb.) Coville
Česká jména: ozdobnice čínská (Dostál 1989)
Čeleď: Poaceae – lipnicovité

Miscanthus sinensis

Rozšíření: Východoasijský druh, vyskytuje se ve východní Číně, na Tchaj-wanu, v Japonsku a na Korejském poloostrově. Jako okrasná travina se pěstuje v mnoha oblastech světa, kde může zplaňovat, byl zaznamenán v Evropě, Severní i Jižní Americe, Austrálii.

Ekologie: Roste v pobřežních nížinách i na horských svazích, objevuje se na stanovištích narušovaných lidskou činností, stoupá až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Kvete od srpna do října.

Miscanthus sinensis

Popis: Vytrvalá trsnatá tráva dosahující výšky 80–200(–400) cm, s oddenky dřevnatými a stébly přímými, jednoduchými, hladkými. Listy jsou čárkovité, 18–85 cm dlouhé a 0,3–2 cm široké, celokrajné nebo po okraji drobně zubaté, lysé nebo jemně chlupaté. Lata je široká, okolíkatá, (10–)20–36 cm dlouhá, větévky jsou odstálé, lichoklas je 20–30 cm dlouhý, hedvábitě chlupatý, plucha horního květu je dlouze osinatá, osina je z klásku vyniklá.

Využití: Ve střední Evropě se často pěstuje v mnoha formách a kultivarech v zahradách a parcích pro okrasu, v teplejších oblastech bezproblémově přečkává i naši zimu. K tomuto druhu je řazen rovněž nápadný a také dosti pěstovaný Miscanthus zebrinus, který se vyznačuje listy příčně žlutě pruhovanými.

Poznámka: K rodu Miscanthus je v současnosti započítáváno 15 druhů (POWO 2020), jejichž domovem je jižní a východní Asie, taktéž tropická Afrika.

Miscanthus sinensis
Miscanthus sinensis
Miscanthus sinensis
Miscanthus sinensis
Miscanthus sinensis

Fotografováno dne 8. 9. 2020 (Česko, Čechy, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).