MORICANDIA ARVENSIS (L.) DC.

Syn.: Agrosinapis arvensis Fourr., Brassica arvensis L., Brassica moricandia Boiss., nom. illeg., Brassica purpurea Mill., Crantzia frutescens Lag. ex DC., Diplotaxis arvensis (L.) Bluff, Nees et Schauer, Diplotaxis brassiciformis Koch ex Boiss., Eruca arvensis (L.) Noulet, Erucastrum decandollii Schimp. et Spenn., Hesperis arvensis (L.) Cav., Moricandia divaricata Coss., Moricandia longirostris Pomel, Turritis arvensis (L.) R. Br.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Moricandia arvensis
Rozšíření: Mediteránní druh, vyskytuje se v oblasti od Portugalska a Španělska přes pobřežní oblasti severozápadní Afriky a Itálii až po Řecko a Kypr. Druhotně se rozšířil i na Kanárské ostrovy (Gran Canaria a Fuerteventura).
Ekologie: Roste na kamenitých a skalnatých stanovištích, na úhorech, při okrajích polí i cest, především na vápenci, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 700 m. Kvete od března do června.
Moricandia arvensis
Popis: Dvouletá až krátkověce vytrvalá bylina, 40–65 cm vysoká, lysá. Lodyha je vystoupavá až přímá, větvená, na bázi dřevnatá. Listy jsou dužnaté, spodní obvejčité, vroubkované, zvlněné, na vrcholu tupé, horní lodyžní listy jsou objímavé, srdčité, celokrajné, na vrcholu víceméně špičaté, lysé, šedozelené. Květenství je hroznovité, řídké, 10–20(–25)květé; kališní lístky jsou eliptické, tupé, vnější na vrcholu s drobným růžkem; korunní lístky jsou obvejčité, 18–22 mm dlouhé, obvykle purpurově fialové, vzácně i bílé. Plodem je šešule, 30–80 mm dlouhá a 2–3 mm široká, hranatá.
Ohrožení a ochrana: Na Kypru je Moricandia arvensis z hlediska ohrožení klasifikována jako druh zranitelný (VU).
Poznámka: Rod Moricandia zahrnuje asi 8 druhů, které se vyskytují v pásu od Portugalska po Pákistán.
Moricandia arvensis
Moricandia arvensis
Moricandia arvensis
Fotografováno dne 30. 3. 2010 (Kypr, okolí obce Lefkara).