Mycteria ibis (Linnaeus, 1766); nesyt africký

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Ciconiiformes, Ciconiidae
Syn.: Ibis ibis (Linnaeus, 1766); Tantalus ibis Linnaeus, 1766
Česká jména: nesyt africký
Anglická jména: Yellow-billed stork

Mycteria ibis, nesyt africký
Mycteria ibis, nesyt africký

Rozšíření: Monotypický druh, jehož areál se nachází na území subsaharské Afriky (od jižní Mauritánie a Mali se táhne směrem na východ přes Niger, Čad, Súdán do Etiopie a na jih až do Jihoafrické republiky) a na západě ostrova Madagaskar.

Způsob života: Navštěvuje různá mokřadní stanoviště, velké bažiny, okraje řek a jezer, laguny, malé tůně, zatopené louky, jezera, nádrže, napajedla a rýžová pole, méně často shání potravu v ústích řek.
Živí se převážně malými sladkovodními rybami, které obvykle polyká celé. Pojídá také vodní hmyz, kraby, červy, korýše, žáby, příležitostně drobné savce a ptáky. Potravu vyhledává dlouhým, částečně otevřeným zobákem v mělké vodě (10–40 cm) a vyhýbá se hlubším rozsáhlým vodním plochám. Vyskytuje se samostatně nebo v malých skupinách, v noci vytváří společná nocoviště v písčinách nebo na stromech. Nepravidelně migruje v rámci Afriky do oblastí se sezonně se zvyšující dostupností ryb.
Začíná se rozmnožovat ke konci období dešťů, ale může se reprodukovat i v období sucha, pokud jsou bohaté zdroje potravy. Je to společenský pták, hnízdí ve smíšených koloniích s volavkami a dalšími vodními druhy, někdy dokonce ve městech. Po námluvách se každý rok tvoří nový pár, který staví hnízdo z klacíků a větviček na stromě. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují oba partneři po dobu přibližně 30 dní. Vylíhnutá mláďata mají bílé chmýří. Rodiče je krmí regurgitací ryb. Po 50–55 dnech od vylíhnutí vylétají potomci z hnízda. Nadále se vracejí k rodičům na krmení a ještě 1–3 týdny hřadují u nich. Pohlavně dospívají ve věku 3 let.

Popis: Velký čáp dosahující délky 95–105 cm, rozpětí křídel 150–165 cm a hmotnosti 1,9–2,3 kg. Obě pohlaví jsou podobná, ale samec je o něco větší. Dlouhý, oranžovožlutý zobák je u základny široký a na špičce mírně zakřivený. Na obličeji je holá, v chovném období červená kůže. Duhovka oka je tmavě hnědá. Dlouhý krk je šedobílý. Kryty křídel a hřbet v době rozmnožování jsou narůžovělé. Za letu kontrastují bílé křídelní krovky s černými letkami. Ocas je černý. Dlouhé nohy jsou růžové nebo červené.
Mladí jedinci jsou většinou šedohnědí, holá kůže je matnější, duhovka oka je světle šedá a nohy jsou hnědé.

Mycteria ibis, nesyt africký
Mycteria ibis, nesyt africký
Mycteria ibis, nesyt africký
Mycteria ibis, nesyt africký

Fotografováno ve dnech 4. 9. 2018 (Jihoafrická republika, Kruger National Park) a 10. 10. 2021 (Mosambik, provincie Sofala, Parque Nacional da Gorongosa).