Syn.: Andreusia glabra Vent., Citharexylum perforatum G. Forst., Citharexylum tenuifolium G. Forst., Myoporum cuspidatum Turcz., Pogonia glabra Andrews, Pogonia integerrima Lag.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Pochází z Nové Kaledonie, kde roste jak na hlavním ostrově (Grande-Terre), tak na okolních ostrovech včetně souostroví Loyauté. Druhotně se vyskytuje v Austrálii, Jihoafrické republice, na více místech Makaronésie, ve Francii, Itálii, Řecku a Tunisku.
Ekologie: Roste v keřových a otevřených lesních společenstvech, obvykle na kyselých půdách.
Popis: Stálezelený keř vysoký 1–2(–5) m, s přímými hranatými větvemi. Listy jsou střídavé, podlouhlé až kopinaté, 5–7 cm dlouhé a 0,9–1,6 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu tupě špičaté; řapík je 0,3–1 cm dlouhý. Pětičetné květy vyrůstají po 1–4 v paždí listů; květní stopky jsou 0,6–1,2 cm dlouhé; kalich je zvonkovitý, cípy jsou trojúhelníkovité; koruna je zvonkovitá, bílá a často s tmavými tečkami, cípy jsou na vnitřní straně odstále bíle chlupaté; tyčinky jsou 4; semeník srůstá ze 2 plodolistů. Plodem je elipsoidní peckovice 3,5–7 mm dlouhá, za zralosti červenohnědá.
Poznámka: V zemích se subtropickým klimatem se druhy rodu Myoporum občas pěstují jako okrasné keře; specifický význam mají ale v zemích, kde zplaňují, protože mají potenciál nebezpečných invazních druhů. Zřejmě bylo zavlečeno více druhů australských (např. Myoporum insulare), jakož i novozélandský druh Myoporum laetum, ale identita zplaňujících rostlin není úplně jasná. Tyto nejasnosti jsou do určité míry způsobeny i nedořešenými problémy taxonomickými. Problém se týká i představených rostlin.
Fotografováno dne 15. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Mossel Bay).