MYRCEUGENIA PLANIPES (Hook. et Arn.) O. Berg

Syn.: Eugenia distoma O. Berg, Eugenia planipes Hook. et Arn., Luma distoma (O. Berg) Burret, Luma planipes (Hook. et Arn.) A. Gray, Myrceugenia distoma (O. Berg) Kausel, Myrcia planipes (Hook. et Arn.) Kiaersk, Myrtus elegantula Kunze ex O. Berg
Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité
Myrceugenia planipes
Rozšíření: Areál se rozkládá ve střední části Chile v regionech Bío-Bío, Araucanía, Los Lagos a Aysén, přesahuje do Argentiny do provincie Nequén.
Ekologie: Stanovištěm jsou zalesněné svahy v územích s celoročně vlhkým klimatem nebo jen s krátkou suchou periodou, většinou roste v podúrovni. Lokality leží v nadmořské výšce 400–700 m.
Myrceugenia planipes
Popis: Stálezelený keř nebo menší stromek, dorůstá výšky až 8 m; borka je šedá, letorosty jsou plstnaté. Listy jsou vstřícné; řapík je 2–6 mm dlouhý; čepel je eliptická, 2,2–8 cm dlouhá a 1–1,5 cm široká, leskle zelená, s hlavní žilkou na rubu výrazně vyniklou, na líci lysá, na rubu alespoň v mládí chlupatá, celokrajná, na vrcholu špičatá. Květy vyrůstají jednotlivě nebo v paždí listů po 2–3, jsou oboupohlavné, 4četné; kališní lístky jsou na bázi krátce srostlé; korunní lístky jsou volné, bílé; tyčinek je 120–220, jsou 7–12 mm dlouhé; čnělka je 5–8 mm dlouhá. Plodem je černá, téměř kulovitá bobule o průměru 8–10 mm, s 3–4 semeny.
Využití: V tradiční medicíně se užívá při léčení kožních onemocnění.
Poznámka: Jihoamerický rod Myrceugenia v současnosti čítá asi 47 druhů.
Myrceugenia planipes
Myrceugenia planipes
Fotografováno dne 19. 4. 2018 (fotografovaná rostlina pochází z kultury – Španělsko, Katalánsko, Barcelona, El Jardí Botànic de Barcelona).