Syn.: Cyamus flavicomus Salisb., Cyamus luteus (Willd.) Nutt., Cyamus mysticus Salisb., Cyamus nelumbo Sm., Cyamus pentapetalus (Walter) Pursh, Cyamus reniformis Pursh, Nelumbium codophyllum Raf., Nelumbium indicum Tussac, Nelumbium jamaicense DC., Nelumbium luteum Willd., Nelumbium pentapetalum (Walter) Willd., Nelumbium reniforme Willd., Nelumbo pentapetala (Walter) Fernald, Nymphaea pentapetala Walter
Čeleď: Nelumbonaceae Dum. – lotosovité
Rozšíření: Dosti rozsáhlý areál zahrnuje prakticky celý východ Spojených států od pobřeží, Mississippi přesahuje na západ až do středního Texasu, nejsevernější výskyt byl zaznamenán dokonce na jihu kanadské provincie Ontario. Roste také na Kubě, Jamajce a Hispaniole, dále ve východním a jižním Mexiku a v Hondurasu, původnost výskytu na Antilách a ve Střední Americe je ale nejistá.
Ekologie: Provází mělké vodní nádrže se stojatou, případně velmi pomalu tekoucí vodou.
Popis: Statná vytrvalá vodní bylina s hlízovitým oddenkem 5–15 cm dlouhým. Listy jsou štítovité, zvednuté nad vodní hladinu, na 75–300 cm dlouhém řapíku, sivá čepel dorůstá 20–60(–80) cm v průměru. Květy jsou jednotlivé, až 24 cm v průměru; okvětních lístků bývá 14–30, jsou 7–12 cm dlouhé, světle žluté nebo téměř bílé, vnější dlouho vytrvávají na květním lůžku; tyčinek je 100–200, 2,5–3 cm dlouhých; do květního lůžka je zanořeno 8–32 nesrostlých plodolistů. Nepravý plod je trychtýřovitý, o průměru asi 10 cm, na stranách obvykle rýhovaný; jednotlivé měchýřky jsou kulovité nebo široce vejcovité.
Poznámka: Blízce příbuzný daleko známějšímu asijskému lotosu Nelumbo nucifera, od nějž se liší většinou nažloutlými, nikdy růžovými květy, vytrvávajícími vnějšími okvětními lístky a krátkými, téměř kulovitými měchýřky. Je s podivem, že oproti asijskému příbuznému se téměř nepěstuje.
Fotografovala Alena Vydrová, dne 9. 9. 2019 (Itálie, Řím, Orto botanico).