Syn.: Glechoma betonicifolia (C. A. Mey.) Kuntze, Glechoma glabrescens (Boiss.) Kuntze, Nepeta cordifolia K. Koch ex Boiss., Nepeta glabrescens Boiss., Nepeta grossheimii Pojark., Nepeta kronenburgii Freyn, Nepeta somkhetica Kapeller
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Areál druhu pokrývá hřebeny Arménské vysočiny a Talyšských hor, z íránského a tureckého Kurdistánu do Arménie, Ázerbájdžánu a Gruzie. Kromě nominátního poddruhu je rozlišován ještě poddruh Nepeta betonicifolia subsp. strictifolia.
Ekologie: Roste na subalpínských stepních loukách, obvykle mezi 1400–2600 m n. m, často ve svazu Artemisio-Stipion tirsae v zakavkazských horských stepích třídy Astragalo-Brometea. Hemikryptofyt. Kvete v červnu a červenci.
Popis: Sivě pýřitá vytrvalá bylina s plazivými dřevnatými oddenky a hustě vstřícně olistěnými lodyhami, čtvrt až půl metru vysoká. Listy jsou krátce řapíkaté, vzpřímené, vespod na lodyze vejčité a tupé, výše spíše kopinaté a zahrocené, oboustranně hustě pýřité, svraskalé s vyniklou nervaturou, se zubatými nebo vroubkovanými okraji. Přesleny květů, podpírané přisedlými a při vrcholu květenství lineárně zúženými listeny, jsou sblíženy v tuhé, stěsnaně vejčité nebo cylindrické klasy. Květy jsou pětičetné, srostloplátečné, s kose zakřivenými, patnáctižilnými, purpurově zabarvenými a nezřídka pavučinkatě opředenými kalichy, s dvoupyskými, zhruba 2 cm dlouhými modrofialovými nebo šeříkově zbarvenými korunami, vně rovněž pýřitými, se čtyřmi dvoumužnými tyčinkami (horní dvě spolu s čnělkou zpod horního pysku nevýrazně přečnívají). Plod je obvejčitá, nevýrazně bradavičnatá tvrdka.
Poznámka: V pojetí v současné době převládajícím je Nepeta betonicifolia velmi různorodým druhem. Na snímcích jsou zachyceny jednak nominátnímu typu blízké gruzínské populace (s listy až plstnatě pokrytými sivými větvenými chlupy a s bělavě vlnatými kalichy), jednak i endemitní zangezurské populace (s listy i kalichy jen drobně a nepříliš hustě štětinatými), vymezované donedávna ruskými autory jako samostatný druh Nepeta grossheimii.
Fotografováno ve dnech 12. 6. 2019 (Gruzie, Džavacheti, Sakdrioni, 1050 m) a 16. 6. 2019 (Arménie, Sjunik, hřebeny nad osadou Šiškert, 2100 m).