NEPHELIUM LAPPACEUM L. – rambutan

Syn.: Dimocarpus crinitus Lour., Euphoria crinita (Lour.) Poir., Euphoria glabra Blume, Euphoria nephelium Poir., Scytalia crinita (Lour.) Raeusch., Scytalia ramboutan Roxb.
Česká jména: dvouslivák kštičnatý; rambutam, rambostan (Presl 1846), rambutan (Valíček 2002)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité

Nephelium lappaceum

Rozšíření: Druh jihovýchodní Asie, jehož areál sahá od jihovýchodní Číny přes Thajsko, jižní Barmu a Indočínu až po Malajsii, Indonésii a Filipíny. V areálu jsou rozlišovány tři variety, nominátní se vyskytuje v Thajsku, Malajsii, na indonéské Sumatře a Borneu, Nephelium lappaceum var. pallens v celém areálu druhu, naopak Nephelium lappaceum var. xanthioides jen na Borneu.
Pro své chutné plody je rambutan pěstován i v některých dalších tropických oblastech světa, k nimž patří především Sri Lanka, ale také Střední Amerika, sever Jižní Ameriky nebo některé země tropické Afriky.

Ekologie: Roste ve vlhkých tropických lesích, nevyhýbá se ani sekundární vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 600 m. Objevuje se také v blízkosti lidských sídel a zahrad, bývá vysazován na plantážích.

Popis: Stálezelený strom dosahující výšky okolo 12(–20) m. Letorosty jsou šedohnědé, nejprve narezavěle chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, sudozpeřené, s 2–3(–4) jařmy lístků, jejichž čepel je eliptická až obvejčitá, 6–18 cm dlouhá a 4–7,5 cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu tupá až zaokrouhlená, kožovitá, lysá, se 7–9 páry vedlejších žilek. Květenství je terminální nebo axilární, květy jsou jednopohlavné, jejich stopky jsou jen krátké, kalich je asi 2 mm dlouhý, 5–6cípý, kožovitý, korunní lístky chybí; tyčinek je 6–8, jsou asi 3 mm dlouhé. Plody jsou elipsoidní, až 5 cm dlouhé a 4,5 cm široké, oplodí je v době zralosti žlutočervené, pokryté asi 1 cm dlouhými ostny, obaluje dužnatý míšek, který je jedlý.

Využití: Rambutan je v tropických oblastech velmi oblíbeným ovocem, konzumuje se syrový, vyrábějí se z něj také sirupy, džemy, vína apod. Využití nachází také v tradiční medicíně, některé části dřeviny se používají i k výrobě barviv. Semena obsahují olej, který se používal ke svícení, z extrahovaného tuku se vyrábějí mýdla a svíčky. Dřevo je tvrdé, využívá se při stavbách.
Z čeledi mýdelníkovitých se jako ovoce používají i plody některých dalších tropických druhů, například poddužáku lahodného (Blighia sapida), liči čínského (Litchi chinensis) nebo longanu (Dimocarpus longan).

Poznámka: K rodu Nephelium je v současnosti řazeno 23 druhů (POWO 2023), všechny pocházejí z jihovýchodní Asie.

Nephelium lappaceum
Nephelium lappaceum
Nephelium lappaceum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 14. 2. 2015 (Guatemala, tržnice v Livingstonu).