Syn.: Fauria crista-galli (Griseb.) Makino, Menyanthes crista-galli Menzies ex Hook.
Čeleď: Menyanthaceae Dumort. – vachtovité
Rozšíření: Jediný druh rodu má amfipacifický areál: vyskytuje se v Japonsku a dále v Severní Americe od jižní Aljašky po sever státu Washington.
Ekologie: Roste na rašeliništích a mokřadních loukách, od hladiny moře až do nadmořské výšky 1540 m.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem; lodyhy jsou přímé, lysé, 10–50 cm vysoké. Listy jsou pouze přízemní, vyrůstají na 10–30 cm dlouhém řapíku; čepel je okrouhlá až ledvinitá, mívá 3–12 cm v průměru, na bázi srdčitá, na okraji mělce vroubkovaná. Latovité květenství vyrůstá na 10–50 cm vysokém stvolu; květy jsou oboupohlavné, pětičetné; kalich je nálevkovitý, pětizubý; bílá koruna má krátkou trubku a vejčité, 5–6 mm dlouhé cípy se zvlněným okrajem; tyčinek je 5; gyneceum srůstá z 2 plodolistů a má svrchní semeník. Plody jsou kuželovité až vejcovité, 10–18 mm dlouhé, jednopouzdré tobolky.
Poznámka: Dosud často užívané rodové jméno Fauria je sice starší (1886) než jméno Nephrophyllidium (1895), ale jde pouze o pravopisnou variantu jména Faurea, které náleží rodu dřevin z čeledi Proteaceae. Proto je nezbytné pro tento druh rodové jméno Fauria odmítnout a přijmout jméno mladší.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 12. 7. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver Island, NP Pacific Rim, Ucluelet a Strathcona Provincial Park, Forbidden Plateau).