Syn.: Lantana africana L., Oftia jasminum Wettst., Spielmannia africana Willd.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Endemit Jihoafrické republiky, roste téměř v celé provincii Western Cape a okrajově zasahuje i na západ provincie Eastern Cape.
Ekologie: Vyskytuje se nejčastěji ve formaci fynbos na pískovcových svazích, ale občas i na žulách, vystupuje až do nadmořské výšky 1400 m.
Popis: Nízký polokeř nebo keř dorůstající výšky 0,1–1,5 m, s vystoupavými nebo poléhavými, chlupatými větvemi. Listy jsou v dolní části lodyh vstřícné, výše střídavé, přisedlé, vejčité, 1–4 cm dlouhé, na bázi uťaté až srdčité, na okraji zubaté, na vrcholu tupé až špičaté. 5četné, intenzivně vonící květy vyrůstají jednotlivě v paždí listů; kalich je pravidelný, s 5 čárkovitými cípy; bílou řepicovitou korunu tvoří válcovitá trubka a poněkud kratší, široce nálevkovité nebo ploše rozložené cípy, v ústí odstále chlupaté a někdy s fialovými skvrnkami; tyčinky jsou 4, téměř stejně dlouhé; gyneceum tvoří dvoupouzdrý svrchní semeník. Plodem je malá kulovitá peckovice, obvykle s 4 semeny.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny Jihoafrické republiky (2009) je hodnocen jako druh vyžadující pozornost (LC – least concern).
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město, severní svah Stolové hory).