Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité
Olneya tesota
Rozšíření: Endemit Sonorské floristické provincie, vyskytuje se v jižní Arizoně, jihozápadní Kalifornii a na severozápadě Mexika (státy Sonora a Baja California). Jediný druh rodu.
Ekologie: Charakteristický druh Sonorské pouště. Roste na suchých stanovištích, kde teploty většinou neklesají pod bod mrazu, v suchých sezónních řečištích. Na stanovištích si vytváří vlastní mikroklima s menší intenzitou slunečního záření, nižší teplotou, větším množstvím organického podkladu a lepší dostupností vody – v Sonorské poušti tedy sehrává významnou ekologickou roli. Kvete od března do června.
Olneya tesota
Popis: Větší keř nebo několikakmenný strom až 10 m vysoký, s šedavou borkou na mladých větvích, která později hrubne a svraskává. Listy jsou lichozpeřené, až 15 cm dlouhé, s 6–9(–15) lístky, které jsou 1–2,5 cm dlouhé; na bázi řapíku se 2 trny až 1 cm dlouhými. Květy dosahují až 2 cm v průměru, jsou růžové, nafialovělé až purpurové. Plodem je lusk 5–8 cm dlouhý, červenohnědý, semena po 1–4, zrají v době, kdy ostatní rostliny produkují jen málo semen.
Poznámka: Dlouhověká dřevina, ve stáří kolem 200 let dosahují kmínky sotva 60 cm v průměru. Při dostatku vláhy je stálezelená, v poušti však ztrácí listy ještě před rozkvětem, nové se objevují až s příchodem letních dešťů.
Olneya tesota
Olneya tesota
Fotografováno v květnu 2009 (USA, Arizona, Gila Bend Mountains).