Čeleď: Rubiaceae – mořenovité
Rozšíření: Endemit západní části Mikronésie, vyskytuje se pouze na Palau, a to jak na ostrově Babeldaob, tak na ostrově Koror a přilehlých menších ostrůvcích.
Ekologie: Dosti běžný druh podrostu nížinného deštného lesa na čedičovém, ale snad i na vápencovém podloží.
Popis: Bylina nebo polokeřík s přímou lodyhou, dorůstá výšky 20–40 cm; lodyha je olysalá nebo krátce roztroušeně chlupatá. Listy jsou vstřícné; řapík je 1,5–3,7 cm dlouhý; čepel je podlouhlá, 10–12 cm dlouhá a až 3,8 cm široká, tenká, hladká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá až zašpičatělá, s 12–14 žilkami postranními; palisty jsou kopinaté, 5–6 mm dlouhé. Květenství je koncová vrcholičnatá lata; květy jsou krátce stopkaté, 5četné; kališní cípy jsou šídlovité; koruna je řepicovitá, bílá, s trubkou 1,5–2 cm dlouhou a vejčitými, asi 0,5 cm dlouhými cípy; tyčinek je 5, s krátkými nitkami; semeník je spodní, s 5 lištami (rostliny se vyznačují heterostylií). Plodem je pýřitá tobolka 4–11 mm dlouhá, s vytrvalým kalichem na vrcholu.
Využití: Zástupci rodu Ophiorrhiza obsahují alkaloid camptothecin, který má výrazný cytostatický efekt. Blízce příbuzné látky v současnosti patří k nejrozšířenějším prostředkům při chemoterapiích.
Poznámka: Dosti početný rod má asi 200–300 druhů rozšířených v jižní a jihovýchodní Asii, které přesahují i do severní Austrálie a Oceánie. Na Palau je zastoupen pouze tímto druhem.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, 23.–24. 1. 2018 (Palau, Babeldaob, Ngardmau, Taki Falls a Ngatpang).