ORIGANUM VULGARE subsp. VIRIDULUM (Martrin-Donos) Nyman – dobromysl / pamajorán

Syn.: Origanum heracleoticum L., Origanum viridulum Martrin-Donos, Origanum vulgare subsp. viride (Boiss.) Hayek, Origanum vulgare var. viride Boiss.
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité

Origanum vulgare subsp. viridulum

Rozšíření: Tento poddruh se vyskytuje od Francie přes Itálii, Balkán a Turecko, jižní a střední Asii až po východní pobřeží Číny a Tchaj-wan.

Ekologie: Roste na různých, většinou sušších stanovištích, v garrigue, borových lesících, úhorech, při okrajích cest nebo na zdech.

Origanum vulgare subsp. viridulum

Popis: Vytrvalé, do 40 cm vysoké byliny s dřevnatějícími oddenky. Lodyha je přímá, čtyřhranná, krátce chlupatá, v horní části větvená. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, s čepelí vejčitou, do 4 cm dlouhou, oboustranně řídce přitiskle chlupatou. Květenství je tvořeno na vrcholu lodyhy nahloučenými krátkými lichoklasy a hlávkami. Květy jsou přisedlé, s úzce nálevkovitým kalichem. Koruna je dvoupyská, čistě bílá, dolní pysk trojlaločný. Tyčinky jsou vyniklé z korunní trubky. Plodem je tvrdka. Kvete od července do září.

Poznámka: V rámci eurasijského areálu je rozeznáváno šest poddruhů dobromysli obecné, které jsou dále značně variabilní. Jedná se o významné nektarodárné rostliny. Stejně jako u dalších poddruhů je sušená nať využívána jako léčivka i jako koření. U nás rostoucí poddruhy dobromysli obecné se na první pohled liší růžovofialovou korunou.

Origanum vulgare subsp. viridulumOriganum vulgare subsp. viridulum
Origanum vulgare subsp. viridulum

Fotografováno dne 27. 8. 2009 (Francie, Les Salles sur Verdon, travnatá mez).