ORITES REVOLUTUS R. Br.

Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Orites revolutus

Rozšíření: Tasmánský endemit, vyskytuje se především ve středních a vyšších polohách centrální části ostrova.

Ekologie: Roste ve vlhkých sklerofytních lesích, v křovinaté vegetaci i na subalpínských vřesovištích, často na skalnatých stanovištích, v nadmořských výškách od 700 do 1300 m, společně například s druhy Dracophyllum sprengelioides, Epacris serpyllifolia, Eucalyptus coccifera, Leptospermum rupestre, Orites acicularis, Telopea truncata aj. Kvete od listopadu do ledna.

Orites revolutus

Popis: Keř dosahující výšky 50–200 cm, bohatě větvený, s větvemi vystoupavými až přímými, chlupatými. Listy jsou střídavé, krátce řapíkaté, čárkovité až úzce eliptické, 7–25 mm dlouhé a 1–1,5 mm široké, po okraji silně podvinuté, na vrcholu tupé, na líci lysé, na rubu plstnaté. Květenství je terminální, klasnaté; listeny jsou vejčité, blanité, chlupaté; květy jsou vonné, 4 okvětní lístky jsou 4–5 mm dlouhé, bílé nebo bělavé, dozadu zahnuté, lysé. Plodem je měchýřek, 12–18 mm dlouhý, chlupatý.

Orites revolutus
Orites revolutus
Orites revolutus
Orites revolutus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 27. 11. 2023 (Austrálie, Tasmania, Mount Field National Park) a 30. 11. 2023 (Tasmania, Cradle Mountain).