Syn.: Ocimum reflexum Ehrenb. ex Schweinf., Orthosiphon ehrenbergii Vatke, Orthosiphon incisus A. Chev., Orthosiphon inodorus K. D. Koenig ex Hook. f., Orthosiphon macrocheilus M. R. Ashby, Orthosiphon reflexus (Ehrenb. ex Schweinf.) Vatke
Česká jména: trubkovec (Mareček 1999)
Čeleď: Lamiaceae – hluchavkovité
Rozšíření: Asijská část areálu zahrnuje jih a východ Arabského poloostrova (Saúdská Arábie, Jemen a Omán), Pákistán a severozápadní Indii. V Africe se vyskytuje v oblasti Afrického rohu v Eritreji, Etiopii, Somálsku a Keni. Některé zdroje uvádějí ještě arelu v západní Africe.
Ekologie: Provází nezapojenou vegetaci na mělkých kamenitých půdách na vápencovém substrátu, v místech alespoň částečně ovlivněných monzunovými srážkami. Vystupuje do nadmořské výšky 1200 m.
Popis: Jednoletá bylina vysoká 10–35 cm, od báze bohatě větvená. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, vejčité, 1–2(–3,5) cm dlouhé a 1–2,5 cm široké, světle zelené, chlupaté až skoro lysé, žláznatě tečkované, na bázi klínovité nebo uťaté, drobně vroubkované nebo skoro celokrajné, na vrcholu tupé. Květenství tvoří 5–7 lichopřeslenů, nejčastěji s 6 květy; listeny jsou podlouhlé, asi 1 mm dlouhé; kalich je za květu 2–2,5 mm dlouhý, horní pysk je vejčitý až okrouhlý, dolní pár zubů je šídlovitý, ústí kališní trubky je lysé; koruna je pyskatá, bílá nebo nafialovělá, 5–6 mm dlouhá, horní pysk je 3–4klaný, dolní je celistvý; tyčinky jsou 4, nevyčnívají; blizna je hlavatá. Plody jsou čtveřice kulovitých tvrdek asi 1 mm dlouhých.
Fotografováno dne 20. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, Ghadu).