Syn.: Moraea chimboracensis Kunth, Moraea gladioloides Kunth, Orthrosanthus moritzianus Klotzsch ex Baker, nom. inval., Sisyrinchium moritzianum Klatt, Solenomelus chimboracensis (Kunth) Klatt, Solenomelus gladioloides (Kunth) Klatt
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Areál se skládá z dvou izolovaných částí v horách tropické Ameriky. Středoamerická leží v Kostarice a okrajově přesahuje do západní Panamy, jihoamerická se rozkládá od západní Venezuely přes Kolumbii a Ekvádor do středního Peru. Výskyt v jižním Mexiku a Guatemale stejně jako v Bolívii zřejmě náleží příbuzným druhům.
Ekologie: Roste v keřové a travinobylinné vegetaci páramos nad horní hranicí lesa, občas proniká i do nízkých proředěných lesních porostů v mlžné zóně. Lokality leží v nadmořské výšce 2500–3000 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina vysoká 0,2–0,6(–1,1) m; lodyha je na bázi olistěná, přímá. Listy jsou dvouřadě uspořádané, mečovité, 15–70 cm dlouhé a 0,3–1 cm široké, pozvolna zúžené. Latovité květenství se skládá z 2–3květých vějířků, které vyrůstají z paždí listenů 1,3–2 cm dlouhých; květy jsou 6četné, pravidelné, modré; okvětní lístky jsou volné, 1–1,3 cm dlouhé; tyčinky jsou 3, v dolní třetině srostlé; semeník je spodní. Plodem je trojpouzdrá, stopkatá, úzce elipsoidní, 1,5–2,5 cm dlouhá lysá tobolka.
Poznámka: Celkem devět druhů rodu má pozoruhodný areál – pět jich roste ve vyšších polohách And od Mexika po severní Argentinu, ostatní čtyři v Austrálii, z toho tři jen v její jihozápadní části. Rostliny vzhledem připomínají zástupce rodu badil (Sisyrinchium), ale odlišují se srostlými nitkami tyčinek.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 25. 2. (Kostarika, Cerro Chirripó) a 11. 3. 2014 (Panama, Volcán Barú).