OSTEOMELES ANTHYLLIDIFOLIA (Sm.) Lindl.

Syn.: Pyrus anthyllidifolia Sm.
Čeleď: Rosaceae – růžovité

Osteomeles anthyllidifolia

Rozšíření: Druh pochází z jihovýchodní Asie a Oceánie (Tchaj-wan, jihojaponské ostrovy Rjúkjú, Havajské ostrovy, Cookovy ostrovy, Tonga, Rarotonga, Pitcairn a Rapa Iti).

Ekologie: Roste v širokém spektru biotopů, včetně pobřežních korálových útesů, otevřených lávových polí, suchých křovin a suchých až středně vlhkých lesů, v nadmořských výškách do 2300 m. Obsazuje narušená místa.

Osteomeles anthyllidifolia

Popis: Vzpřímený nebo rozložitý keř, dorůstající až 3 m výšky a 4–10 m šířky. Letorosty jsou pružné, mladé jsou hustě chlupaté nebo pýřité. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, se 13–31 lístky na úzce okřídleném vřetenu. Lístky jsou podlouhlé až podlouhle obvejčité, na vrcholu tupé nebo s malou špičkou, pouze do 1,5 cm dlouhé a 0,7 cm široké, celokrajné, v mládí oboustranně hustě chlupaté, později svrchu leskle tmavě zelené, naspodu hedvábně chlupaté. Květy vyrůstají na koncích letorostů po 3–6, na stopkách 5–8 mm dlouhých. Stopky, češule a trojúhelníkové kališní cípy jsou šedě chlupaté. Květy mají asi 1 cm v průměru, 5 kopisťovitých korunních lístků, 5–7 × 3–4 mm velkých, 20 tyčinek. Plody jsou dužnaté kulovité malvice, o průměru asi 1 cm, zprvu chlupaté, později téměř lysé, ve zralosti bílé, s dužninou s levandulovým zbarvením, obsahují drobná žlutá semena.

Využití: Na Havaji sloužily listy a kůra rostliny k přípravě klystýru, z pružných větví se dělaly rámy na rybářské sítě, dřevo se používalo k výrobě harpun, oštěpů a hudebních nástrojů. Plody jsou jedlé. Druh je vysazován jako okrasný keř, je vhodný i pro pěstování ve formě bonsaje.

Poznámka: Rod Osteomeles zahrnuje asi 5 druhů, které se vyskytují ve východní Asii a Oceánii.

Osteomeles anthyllidifolia
Osteomeles anthyllidifolia
Osteomeles anthyllidifolia

Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Kuliouou Ridge Trail).