Syn.: Colpoon compressum P. J. Bergius, Fusanus compressus L., Fusanus compressus Lam., Thesium colpoon L. f.
Čeleď: Santalaceae R. Br. – santálovité
Rozšíření: Roste v Jihoafrické republice v provinciích Western a Eastern Cape a KwaZulu-Natal, zasahuje až do Mosambiku.
Ekologie: Typickým stanovištěm jsou křovinaté svahy, lesní okraje neb křoviny na písečných dunách, na chudých kyselých půdách. Lokality zasahují až do nadmořské výšky 2000 m. Květy jsou vonné a bývají navštěvovány motýly i blanokřídlým hmyzem, ale rostliny mohou být autogamické.
Popis: Poloparazitický keř nebo menší stromek, dorůstá výšky až 5 m; borka na kmínku je hladká, šedivá. Listy jsou vstřícné, přisedlé, kožovité, vejčité až eliptické, 1–5 cm dlouhé a 1–2,7 cm široké, modrozelené, se ztloustlým okrajem. Květenství je krátce latovité; květy jsou drobné, většinou 4četné, asi 0,5 cm v průměru; okvětní lístky jsou žlutavozelené; tyčinky jsou 4; gyneceum srůstá ze 4 plodolistů, semeník je spodní, obsahují jediné semeno. Plody jsou kulovité červenofialové bobule 1,2-1,7 cm v průměru.
Využití: Plody jsou jedlé a listy i borka byly v minulosti používány jako zdroj tříslovin pro činění kůží, jakož i v lidovém léčitelství.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13., 16. a 26. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape: Hermanus; Garden Route National Park, Kranshoek; Table Mountain National Park, Eastern Fort).