Syn.: Illecebrum paronychia L., Paronychia mauritanica (Schultes) Rothm. et Pinto da Silva, Plottzia paronychia (L.) Samp., Chaetonychia paronychia (L.) Samp., Ferriera mediterranea Bubani
Česká jména: chrustavečka (Presl 1846), nehtovec (Sloboda 1852), chrustavečka stříbřitá (Nauman 1946), stříbřenka (Dostál 1950, Dostál 1989), stříbřenka stříbrná (Mareček 1999)
Slovenská jména: striebrenka (Dostál 1950, Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Caryophyllaceae – hvozdíkovité
Rozšíření: Celý Mediterán – jižní Evropa, severní Afrika, jihozápadní Asie. Je uváděna také z Kanárských ostrovů (Gran Canaria a El Hierro).
Ekologie: Lesní, křovité stepní a pouštní oblasti, suché písčité lokality, nekultivovaná pole, okraje cest, v pásmu pahorkatin. Kvete v lednu až dubnu.
Popis: Je to vytrvalá bylina, poléhavé bohatě větvené načervenalé lodyhy jsou dlouhé až 30 cm, kořenující. Listy jsou vstřícné, podlouhle eliptické, zakončené špičkou, celokrajné, s drsným povrchem. Drobné, pětičetné, žlutavé květy, obklopené bílostříbrnými blanitými listeny, jsou seskupené do kulovitých květenství na koncích výhonů. Plodem je nažka.
Záměny: Podobné jsou stříbřenky Paronychia kapela z jihoevropských pohoří a nižší Paronychia capitata, které se pěstují často jako skalničky.
Využití: Využívá se jako náhražka čaje, diuretikum, je považována za afrodisiakum. Používala se k léčení tuberkulózy. Někdy se pěstuje jako půdopokryvná rostlina na velmi suchých stanovištích.
Fotografováno ve dnech 4. 5. 2009 (Jordánsko, Jerash) a 7. 5. 2009 (Petra).