Syn.: Parthenium amplectens Rafin., Parthenium auriculatum Britton, Parthenium hispidum Raf.
Česká jména: sambaba (Presl 1846)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Druh východní části USA, vyskytuje se v povodí řeky Mississippi, od východní Oklahomy po západní Indianu, od Wisconsinu na severu až po Louisianu na jihu, na východě se však areál táhne ještě přes Kentucky a severní Alabamu až k atlantickému pobřeží do Virginie a obou Karolin.
Ekologie: Roste na lesních světlinách a v lesních lemech, v prérii, ale také na úhorech a ruderálních stanovištích, v nadmořských výškách od 10 až do 500 m. Kvete od května do září.
Popis: Vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 30–60(–120) cm dlouhou, větvenou, rýhovanou, jemně chlupatou, v dolní části i lysou. Listy jsou střídavé, dolní řapíkaté, horní přisedlé, kopinaté až vejčité, 3–35 cm dlouhé a 2–12 cm široké, po okraji obvykle vroubkované až pilovité, někdy hrubě zubaté až laločnaté, na vrcholu špičaté, chlupaté, drsné. Úbory vyrůstají v chocholících nebo latách, jejich stopky jsou 1–8(–12) mm dlouhé; zákrov je polokulovitý, vnějších zákrovních listenů je 5(–6), jsou kopinaté až vejčité, 3–5 mm dlouhé, vnitřních je 5(–6), jsou skoro okrouhlé, 4–6 mm dlouhé; Jazykovitých květů je 5(–6), jsou samičí, ligula je vejčitá až skoro okrouhlá, jen 1–2 mm dlouhá, bílá; trubkovitých květů je 15–35, jsou funkčně samčí. Plodem je nažka.
Využití: I ve střední Evropě se tato rostlina dobře uplatňuje v zahradách, je vhodná spíše do přírodněji koncipovaných zahrad. Původní Američané používali tento druh sambaby ve své medicíně.
Fotografováno dne 1. 7. 2018 (Česko, Průhonice, Dendrologická zahrada VÚKOZ).