Syn.: Paullinia brevispica E. Fourn. ex Radlk., Paullinia pteropoda DC.
Česká jména: kurura (Presl 1846)
Čeleď: Sapindaceae – mýdelníkovité
Rozšíření: Středoamerický druh, jehož areál se táhne od pobřežních oblastí středního Mexika přes Guatemalu a Belize až do Hondurasu.
Ekologie: Roste ve vlhké i suché křovinaté vegetaci, stoupá až do nadmořské výšky okolo 1600 m.
Popis: Dřevitá liána s plstnatou lodyhou. Listy jsou řapíkaté, lichozpeřené, vřeteno listu je křídlaté, lístků je 5, jsou vejčité až kosníkovité, 4–7 cm dlouhé, na bázi klínovité, po okraji hrubě vroubkované, někdy až laločnaté, na vrcholu špičaté nebo tupé, na líci především na žilkách chlupaté, na rubu plstnaté; listeny jsou drobné, šídlovité. Květenství je hroznovité až latnaté, 5–20 cm dlouhé, vyrůstá z úžlabí listů, listeny jsou drobné, šídlovité, květní stopky 2–3 mm dlouhé; květy jsou bílé nebo bělavé, kališních lístků je 5, jsou šedoplstnaté, vnitřní až 2,5 mm dlouhé, korunní lístky jsou 4; tyčinek je 8. Plodem je 3boká tobolka, 1–1,5 cm dlouhá, plstnatá, semena jsou černá, lesklá.
Využití: Drcené lodyhy a listy této rostliny se ve Střední Americe používají při rybolovu jako tzv. barbasco – tedy rybí jed. Látky v rostlině obsažené ryby jen omámí, po chvíli jejich účinky pominou a ryby se zas vzpamatují.
Poznámka: K rodu Paullinia v současnosti patří 193 druhů (POWO 2023), vyskytují se především v tropických oblastech Ameriky, jeden druh je široce rozšířen také v tropické Africe (Paullinia pinnata). Nejznámějším z nich je jistě jihoamerická kurura nápojná (Paullinia cupana), označovaná jako guarana, která je vyhledávána pro své povzbuzující účinky.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 16. 2. 2015 (Guatemala, Tikal).