Syn.: Paypayrola ventricosa Tul.
Čeleď: Violaceae Batsch – violkovité
Rozšíření: Vyskytuje se v povodí Amazonky, areál se táhne od východního Peru až po deltu řeky. Druh byl popsán z brazilského státu Pará.
Ekologie: Roste jako podrostová dřevina v tropických deštných lesích, v pásmu od pobřeží do nadmořské výšky okolo 230 m.
Popis: Keř až menší strom, 5–7 m vysoký. Listy vyrůstají na konci větví, řapík je tlustý, 10–15(–20) mm dlouhý, čepel je podlouhle obvejčitá, 16–25(–35) cm dlouhá a 6–9(–13) cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, na vrcholu špičatá, lysá; palisty jsou podlouhle trojúhelníkovité, opadavé. Květenství je axilární, hroznovité, 6–10 cm dlouhé, květy jsou přisedlé nebo krátce stopkaté, 5četné; kališní lístky jsou volné, vejčité, 3–4 mm dlouhé; korunní lístky jsou úzce vejčité, dužnaté, 15–30 mm dlouhé, jeden je větší, na vrcholu vykrojený; tyčinek je 5. Plodem je tobolka až 4 cm dlouhá.
Poznámka: Naše středoevropská představa rostlin violkovitých, jako půvabných drobných bylin, neodpovídá v tropické oblasti Střední a Jižní Ameriky realitě zrovna úplně přesně. Sice i v Evropě najdeme několik druhů violek s dřevnatými stonky (např. na Pyrenejském poloostrově objevíme druhy Viola arborescens nebo V. cazorlensis, v Makedonii a Albánii zase V. allchariensis, v Řecku V. delphinantha), ale všechno jsou to spíše nízké polokeříky. V tropické Americe je to hodně jiné, zde se setkáme i s violkovitými liánami (Anchietea, Corynostylis), ba dokonce také s keři a stromy. Kromě zde představovaného keře jsou dřevnaté kupříkladu i druhy z rodů Amphirrhox, Fusispermum, Leonia nebo Rinorea. Samotný neotropický rod Paypayrola zahrnuje 8 nebo 10 druhů menších stromů nebo keřů. Většina druhů se vyskytuje v povodí Amazonky a v Guyanské vysočině, jeden druh roste i na východním pobřeží Brazílie (Paypayrola blanchetiana). Druh P. confertiflora se objevuje i v Panamě, P. hulkiana byla popsána ze Surinamu. Teprve v roce 2014 byl z Venezuely popsán také druh P. arenacea.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 3. 1. 2016 (Brazílie, Amazonas, Rio Juma).